Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

İstanbul Fiber İnternet Krizinde Mahkeme Noktayı Koydu

Specialist
(@specialist)
Aktif Üye

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz sene İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Turkcell SuperonlineVodafone ve Turknet gibi fiber internet servis sağlayıcılarını ve İstanbul'daki milyonlarca internet kullanıcısını ilgilendiren çok önemli bir karar almıştı. İBB tarafından alınan bu tek taraflı karar internet servis sağlayıcılarının metro, metrobüs ve finiküler hatları üzerinde fiber internet için altyapı çalışmaları yapma haklarını iptal ediyordu. Buna ek olarak bu altyapı izinlerinin 2017'de yenilenemeyeceği kararı da alınıyordu.

Bu durum hem servis sağlayıcıların büyük ticari zarara uğramasına, hem de internet kullanıcılarının kaliteli internet hizmetine erişememesine yol açıyordu. Mevcut hatlardaki arızaların giderilmesi, bakımların yapılması da imkansız hale geliyordu. Sonuçta haberleşme ve internet hizmetlerinin kesintiye uğraması söz konusuydu.

Bu durum üzerine internet servis sağlayıcılarının bir araya gelerek oluşturduğu Telkoder, İBB'nin kararı karşısında, bu kararın kamu zararına yol açacağı ve kararın sebebsiz ve tek yanlı olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu. İstanbul 10. İdare Mahkemesi nihayet bu davada kararını açıkladı ve Telkoder'i haklı bularak İBB'nin aldığı kararı geçersiz kıldı.

Alınan bu karar neticesinde İstanbul'da hizmet veren internet servis sağlayıcıları altyapı çalışmalarına devam edebilecekler. Ayrıca alınan karar bir emsal niteliğinde olacak ve İstanbul haricindeki illerimizde de alınan benzer kararların iptal edilmesinin önünü açacak.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 19 Mayıs 2017 03:12
Paylaş: