Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
İsveç’te karbon emisyonuna karşı e-Otoyol açıldı

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,038 Görüntüleme
(@bilal)
Gönderiler: 305
Tanınmış Üye
Konuyu başlatan
 Dünyanın gelişmişlik düzeyi en yüksek ülkelerinden İsveç’te insanoğlunun bugünü ve geleceği için en büyük tehditlerden biri olan karbon emisyonu seviyesinin azaltılması yönünde adım atıldı. Kuzey Avrupa ülkesinde tırların benzinle değil de elektrikli yollarına devam etmeleri, dolayısıyla atmosfere zararlı gaz salınımının önüne set çekilmesi için tasarlanan eOtoyol kullanıma sunuldu.
İsveç’teki eOtoyol 2 km uzunluğunda
Alman teknoloji şirketi Siemens ve İsveçli çekici, kamyon, vb üreticisi Scania işbirliği ile hazırlanan eOtoyol, 2 km uzunluğunda ve açıklamaya göre bu sadece bir başlangıç; tırların yolculuğunda karbon emisyonu salınımını bir süreliğine de olsa sıfırlayan söz konusu yapı, başkent Stockholm’un kuzeyinde yer alıyor.
Yolda seyreden Scania tırlar da hibrit yapıda; üzerlerinde trenlerden aşina olunan elektrik sistemi yer alıyor. Yani sistemin kullanımı için uyumlu tırlara ihtiyaç duyuluyor.
Geliştirilen metot, şimdilik bir tür prototip ve gelecekte ülke genelinde yaygınlaştırılması amaçlanıyor. 2 yıl sürmesi planlanan testlerin sonuçları merakla bekleniyor. Son bir not olarak Siemens’in Volvo’yla (Volvo, Latince’de ‘yuvarlanıyorum’ anlamına gelmektedir) ortaklaşa şekilde ABD’de de benzer bir adım atmayı planladığı belirtiliyor.
Günümüzde karbon emisyonunun azaltılması yönünde çeşitli adımlar atılmaya devam ediliyor. Elektrikli araçlar bu yönde önemli bir ana madde durumunda. Çünkü petrol ve türevlerinin yakılması ile çalışan her şey atmosfer açısından önemli zararların da kaynağı durumunda yer alıyor. 

 
Gönderildi : 23 Ağustos 2016 16:26
Paylaş: