Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
İyi Hoş Yüklüyoruz da, APK Tam Olarak Nedir?

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,066 Görüntüleme
(@oguz)
Gönderiler: 497
Asil Üye
Konuyu başlatan
 

Hakkında ‘APK’sını bekleyelim, kesin çıkar’ tarzında gördüğümüz milyonlarca cümleyle karşılaştığımız APK’nın tam olarak ne olduğunu açıkladık.

Öncelikle APK’nın kelime anlamıyla başlayalım. AndroidApplication Package, yani Android Uygulama Paketi’nin baş harflerinin bir araya getirilmesiyle bildiğimiz bu terim, Android platformunda kullanılanön tanımlı bir dosya biçimidir. Temelde uygulamayı yüklemek için tüm bileşenleri içeren bir zip dosyası gibi düşünebileceğiniz APK, bir nevi Windows platformundaki .exe formatının Android’teki karşılığıdır.

Aslında Google Play Store’dan indirdiğimiz oyun ya da uygulama, cihazımıza APK olarak yüklenir. Android cihazlarda varsayılan olarak yüklü halde gelen Google Play servisleri, yüklenen bu APK’ların sürekli olarak yeni sürümlerini ve güncelleme durumlarını denetler.

APK ile ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesidir bu. Aslında olaya biaraz daha mantık çerçevesinde yaklaşırsak şu soruyu sormamız daha uygun olur: Bilmediğimiz kaynaklardan APK yüklemek güvenli midir? Az önce de belirttiğimiz gibi Google Play’den indirdiğimiz uygulamalar zaten birer APK olarak iniyor. Yani bu isimle ilgili ilk önce bu önyargıdan kurtulmamız gerekiyor. Şimdi gelelim asıl mevzuya.

Google Play’deki kontrol mekanizması, indirilen APK’nın ne kadar güvenli olduğunu, talet ettiği izinleri ve bu izinlerin gerekçelerini kontrol eder. Yani kullanıcıların olabildiğince maksimum düzeyde güvenli uygulamaları kullanmasını sağlar. Fakat bilmediğiniz bir kaynaktan indirdiğiniz APK, cihazınız için bir tehlike oluşturabilir. Ne tür tehlikeler olabileceğini kendiniz de az çok tahmin edebilirsiniz. (virüs bulaştırma, önemli dosya ya da uygulamaların kullanılamaz hale gelmesi vs) Fakat APK’yı güvenilir bir kaynaktan yüklüyorsanız ve cihazınızda her türlü sorun yaşanma ihtimaline karşılık Anti-Malware bulunduruyorsanız, çok da sorun yaşamazsınız. Eğer sizi kıllandıracak bir izin talebi gelirse (örneğin VPN uygulamasının fotoğraflarınıza erişim izni istemesi gibi), o uygulamayı indirmek pek de sağlıklı olmaz.

 
Gönderildi : 20 Ağustos 2016 18:36
Paylaş:

❕Site tanıtımınızı farklı bir sitede de tanıtmak isterseniz buraya tıklayın.❕