Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Japon Araştırmacılar, Kendi Kendini Tamir Eden Cam Geliştirdi

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Japon Araştırmacılar, Kendi Kendini Tamir Eden Cam Geliştirdi

Akıllı telefon üreticileri, teknolojinin ilerlemesiyle çok daha sağlam ekranlar üretseler de, vahim kazalar sonrasındaki makus kadere bir türlü engel olamıyorlar. Japon bilim insanları kullanıcıların bu kabusuna son vermek için, kendi kendini tamir eden bir cam geliştirdi.

Profesör Takuzo Aida ve Japonya Üniversitesi'ndeki ekibi, kendi kendini iyileştirebilme özelliğine sahip bir cam geliştirdi. Aslında bu fikir yeni değil; iki sene önce mikro kapsüller aracılığıyla kendi kendini iyileştirme özelliğine sahip olan bir ekran üzerinde çalışılmıştı. Fakat Japon bilim insanlarının araştırması çok daha somut gözüküyor.

"Polieter Tiüre" olarak adlandırılan madde, camla benzer sertliğe sahip. Camın üzerine basıldığında ve baskı uygulandığında deforme izleri kısa bir süre sonra geçiyor ve cam eski haline dönüyor.

Geçmişte gördüğümüz kendini iyileştirebilen camlar, genellikle yüzeysel çizikleri iyileştirebiliyordu. Ancak Japon bilim insanlarının geliştirdiği cam teknolojisi, tamamen kırılmış ekranları dahi kendi kendine tamir edebilir.

Bu keşif, araştırmacılar yeni bir yapıştırıcı türü geliştirmeye çalışırken ortaya çıktı. Bilim insanları söz konusu metaryali ticarileştirebilir mi henüz bilmiyoruz, ancak bu teknolojinin gelecek için oldukça umut verici olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 21 Aralık 2017 00:56
Paylaş: