Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Kış Saati Uygulaması Tamamen Kalktı, Artık Her Mevsim Yaz

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,140 Görüntüleme
murat3547
(@murat3547)
Gönderiler: 139
Saygın Üye
Konuyu başlatan
 

Kış Saati Uygulaması Tamamen Kalktı, Artık Her Mevsim Yaz

26 Mart tarihinden itibaren saatlerin bir saat ileri alınarak yaz saatine geçilmesi uygulaması artık yaz ya da kış demeden her mevsim sürekli hale getirildi. Yani Yaz saati bundan böyle daimi kılınmış oldu.

Yaz ve kış saati uygulaması gün ışığından daha fazla yararlanmayı ve enerji tasarrufu sağlamayı amaçlıyordu. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre tüm yurtta saatlerin yeniden düzenlenmesi hakkındaki 2016/8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nda yer alan ’30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması’ ibaresi yürürlükten kaldırıldı.

Buna göre kullanımda olan mevcut saatlerde herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Yani gazete manşetlerinde bundan böyle “Saatlerinizi ileri alın” ya da geri alın diye bir manşet görmeyeceğiz.

Saatler Neden İleri ve Geri Alınıyordu?

Nisan ayının ilk pazar gününde saatler bir saat ileri, Ekim ayının son pazar gününde ise bir saat geri alınıyordu. Kış veya yaz saati uygulamaları herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, faydalanarak enerji tasarrufu yapabilmeyi amaçlıyordu.

Tipik bir saatlik uygulamada ilkbahar aylarında bir bölgedeki yerel zaman dilimi 2.00 iken, saatler bir saat ileri alınarak 03.00'a ilerletilirdi. Böylelikle o gün yirmi üç saat oluyordu. Aynı şekilde, sonbahar aylarında saat ilerletilmiş halde iken 02.00'ı gösterdiğinde, saatler bir saat geri alınarak 01.00'ı gösterecek biçimde ayarlanıyor. Bu geri dönüşten sonraki gün yirmi beş saat oluyordu.

 
Gönderildi : 10 Eylül 2016 03:35
Paylaş: