Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Mahkeme Cep Telefonu Fiyatlarını İndirdi!

!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Site Kurucusu Admin

Mahkeme Cep Telefonu Fiyatlarını İndirdi!

Geçen sene yaz aylarında cep telefonu ve tabletlere TRT bandrolü için ek vergi bindirilmiş ve bu sebeple mobil cihazların fiyatlarında az da olsa yükselme yaşanmıştı. İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş'ın açtığı dava sonuçlandı ve mahkeme bandrol vergisinin alınmamasına karar verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş konuyla ilgili, “Danıştay 10’uncu Dairesi’nin aldığı bu karar uyarınca, 2016 Haziran’ından bugüne dek tahsil edilen bandrol ücretlerinin de yurttaşlara geri ödenmesi gerekiyor. TRT haksız bir kazanç sağlamıştır” dedi. Emsal kararın alınmasının ardından cep telefonu ve tabletl fiyatlarında 100 ile 200 lira arasında bir düşüşün yaşanması beklenirken, bu ücretin konmasının ardından mobil cihaz alanların başvurmaları durumunda aldıkları fazla ücreti tahsil edebilecekleri de söylendi. Danıştay 10’uncu Dairesi’nin gerekçeli kararının çok net olduğunu dile getiren Yarkadaş, “TRT ballı paradan vazgeçmemek için, açtığımız davanın reddini istemiş. Ama neyse ki hakimler bunu uygun görmedi ve haksız kazancın önüne geçti” ifadelerini kullandı. 

En üst mahkemece böylesine bir karar alınmasının ardından bandrol ücretinin hemen kaldırılması da gerekiyor. Satış fiyatının üzerine yüzde 2 veya 3 düzeyinde bir artış olmasına sebep olan ücretin kalmasının ardından, fiyatların ucuzlanması da beklentiler arasında.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 7 Temmuz 2017 18:24
Paylaş: