Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Mahkemeden "Unutulma Hakkı" Kararı!

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
899 Görüntüleme
murat3547
(@murat3547)
Gönderiler: 139
Saygın Üye
Konuyu başlatan
 

Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karar ile artık eski tarihte yayınlanan haberlerde adı geçen kişiler, "unutulma hakkı"nı kullanarak haber doğru olsa dahi isimlerini sildirebilecek.

İnternette yayınlanan haber, makale veya herhangi bir içerik yıllarca varlığını sürdürüyor. Bu durum, eskiden adı kötü haberlerde yer almış insanların cezalarını çekmiş olsalar dahi zor durumda kalmasına sebep olabiliyor. 

Anayasa Mahkemesi böylesi durumların önüne geçmek adına emsal niteliği taşıyacak bir karar verdi.

İsimler ilgili haberlerden çıkarılabilecek

1998 yılında uyuşturucu kullanımından dolayı adli para cezasına çarptırılanN.B.B, bir haber sitesinde o yıllarda yayınlanan içerikleri kaldırtmak istedi. 

Web sitesinden red cevabını alan N.B.B, Sulh Ceza Mahkemesi'ne gitti ve her ne kadar lehine karar çıkmış olsa da Asliye Ceza Mahkemesi haberin doğru olması nedeniyle kararı bozdu.

Olayın Anayasa Mahkemesi'ne taşınmasının ardından emsal niteliği taşıyacak bir karar veren mahkeme, kişilerin "unutulma hakkı"nın olduğunu söyledi ve davacıyı haklı buldu.

Karara göre sözü geçen haberler doğru olsa dahi kişinin şeref ve itibarını zedelediğinden ismin kaldırılma talebi kabul edildi ve kişilerin unutulma haklarının olduğu vurgulandı.
Bu karar ile beraber üzerinden zaman geçmiş haberlerde yer alan kişi bilgilerinin, haber doğru olsa dahi istendiğinde kaldırılabileceğini söyleyebiliriz.

 
Gönderildi : 27 Ağustos 2016 23:23
Paylaş: