Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
YouTube Kanalınız mı var? O zaman buraya tıklayarak ücretsiz olarak kanalınızı tanıtın!

Mercedes doğa dostu elektrikli kamyonunu tanıttı  

  RSS
#Bilal
(@bilal)
Saygın Üye



Elektrikle çalışan araçlar, gelecek için büyük önem taşıyor. 0 karbon emisyonu anlamına geliyor ve gezegenin dengesinin korunması bağlamında atılan adımlar arasında yer alıyorlar. Bu yönde birçok üreticinin otomobil geliştirdiği ya da geliştirmekte olduğu biliniyor, ancak daha önce bir kamyonun elektrikli olarak yollar çıkması gibi bir durum yaşanmamıştı. Bu da oldu…
Alman merkezli Mercedes, dünyanın elektrikle çalışan ilk kamyon modelini tanıttı. Mercedes-Benz Urban eTruck adıyla yollara çıkmaya hazırlanan model, doğa dostu. Tam şarjla 200km yol katedebildiği belirtiliyor. Şehirlerarası taşımacılıktan ziyade şehir içi ve daha kısa mesafeler için üretildiği anlaşılıyor. Ayrıca çöp kamyonu olarak da kullanılabileceği kaydediliyor. Maksimum 4,8 ton yük taşıma kapasitesi ve görüntü olarak ise mütevazi hatlarıyla dikkat çekiyor.
Mercedes-Benz Urban eTruck’ın diğer üreticiler için de önemli bir ivmenin kaynağı olması muhtemel. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda da tıpkı metrolarda olduğu gibi elektrik hatları üzerinden ilerleyebilen kamyonlar gündeme gelmiş, bu alanda testler başlamıştı. Ayrıca elektrikli araç denildiğinde akla ilk gelen üreticilerden Tesla’dan da geleceğe dair elektrikli kamyon üretimi planlarının söz konusu olduğu biliniyordu.
Mercedes adına gelecek açısından atılan adımın önemi büyük. Temel unsur daha az karbon emisyonu. Atmosferedeki zararlı gazların günümüzdeki hızda artışının gelecek için ciddi ekolojik ve sağlık temelli sorunlar doğuracağı ifade ediliyor.

Alıntı
Gönderildi : 21 Ağustos 2016 16:27
Paylaş:
Başa dön