Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Motorola'dan Akıllı Telefon Ekran Hasarlarına Rüya Gibi Çözüm

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Motorola'dan Akıllı Telefon Ekran Hasarlarına Rüya Gibi Çözüm

Motorola

telefon üreticisi, cihazların en pahalı parçalarından biri olan ekranlarının, farklı sebeplerden dolayı hasar görmesini önleyebilmek için kolları sıvadı.

Yeni çıkan telefon modelleri göz önüne alındığında, cihazların ön ve arkasının tamamen cam olması sebebiyle mobil telefonlarda olabilecek hasar olasılığının daha da arttığını düşünen şirket, yeni aldığı bir patent sayesinde ekran kırılma riskine bir çözüm getirmek istiyor.

Motorola'nın yeni edindiği patent "Akıllı cam" olarak isimlendiriliyor. Bu yeni teknoloji ile ekranların üzerinde küçük bir çatlak oluştuğunda, cihaza hasarlı bölgeyi tarif ederek otomatik olarak onarılmasını sağlayabiliyorsunuz. Cihazda tarif edilen bölgeye ekrana bağlı iletkenler vasıtasıyla elektrik sinyalleri gönderip, o saptanan bölgenin ısıtılarak çatlağın onarılması sağlanabiliyor. Bu işlemden sonra telefonunuzun ekranındaki hasar giderilebiliyor.

Ancak bu işlem, burada anlatılan kadar kolay değil, çünkü bu metot belli bir ölçüye kadar hasarlı ekranlar üzerinde işe yarayabiliyor. Bu sebepten dolayı Motorola işini garantiye alarak, bu onarım işleminin, en azından bazı deformasyonları onarabileceği konusunda tüketicilerini uyarıyor. Motorola, akıllı cam parçalanırsa ya da cihazın iç parçaları zarar görürse, yöntemin uygulandığı telefonun orijinal haline döndürülmesinin mümkün olamayacağı uyarısını, üstüne basarak ifade ediyor.

Engadget teknoloji web sitesinin verdiği habere göre, ne kadar minimal düzeyde bir çözüm sağlarsa sağlasın, bu patentin birçok kullanıcıyı mutlu edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 17:31
Paylaş: