Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
NASA Hubble Uzay Teleskobu’nu 5 yıl daha kullanacak

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,295 Görüntüleme
(@bilal)
Gönderiler: 305
Tanınmış Üye
Konuyu başlatan
 

Astronomi dünyasına dair sürpriz bir gelişme yaşandı. NASA, 1990 yılından bu yana faaliyette olan Hubble Uzay Teleskobu’nun çalışmalarının 5 yıl daha uzatılacağını açıkladı. Ünlü teleskobun görevine Haziran 2021’e kadar devam etmesi bekleniyor. Böylelikle söz konusu teleskop, 30 yıl boyunca kullanılmış olacak.
Heyecan verici bir diğer gelişme ise Hubble Uzay Teleskobu ile NASA’nın 2018 yılında fırlatmayı planladığı James Webb Uzay Teleskobu birlikte çalışarak astronomlara ikili görüntü sağlayacak olmaları.
Başarılarla dolu 26 yıl
Hubble Uzay Teleskobu aradan geçen 26 yılda mekik mürettabatı tarafından birkaç zorlu tamirden geçti. Son olarak 2009 yılında bir operasyondan geçen teleskobun 5 yıl daha görevine devam edeceğini düşünürsek hala sağlam olduğunu söyleyebiliriz.
NASA’nın açıklamasına göre Hubble’ın 2020’lere kadar kendilerine değerli veriler göndermesi bekleniyor. Beklentiler arasında Güneş Sistemi ve uzak evrenlere dair veriler de bulunuyor.
Birlikten güç doğacak!
Hubble ile 2018’de faaliyetlerine başlayacak olan James Webb Uzay Teleskobu’nun birlikte çalışacak olması birçok bilim insanını heyecanlandırıyor. Hubble, görünür ve ultraviyole ışıkları gözlemleyebilirken James Webb kızılötesi ışınları gözlemleyebilecek. Böylelikle astronomların iki teleskobun bir arada kullanımı ile birlikte daha derin detaylara sahip veriler üzerinden çalışabilmeleri bekleniyor.

 
Gönderildi : 23 Ağustos 2016 16:29
Paylaş:

❕Site tanıtımınızı farklı bir sitede de tanıtmak isterseniz buraya tıklayın.❕