Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
YouTube Kanalınız mı var? O zaman buraya tıklayarak ücretsiz olarak kanalınızı tanıtın!

NASA İdrar Kullanarak Uzak Galaksileri Keşfetmeyi Planlıyor  

  RSS
!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Site Kurucusu Admin

NASA İdrar Kullanarak Uzak Galaksileri Keşfetmeyi Planlıyor

İnsanoğlu ilk olarak Ay'a çıkarak uzaya adımını atmıştı. Yaklaşık 50 yıl önce gerçekleşen bu olaydan sonra NASA gözünü Mars'a dikti ve 2030 yılında Mars'a astronot göndermeyi planlıyor. Mars yolculuğu oldukça uzun sürse de Mars, Samanyolu Galaksisi içinde bize en yakın gezegenlerden bir tanesi. Mars'a daha önceden gönderilen insansız uzay araçları 150 gün civarında süren bir yolculuk sonucu gezegene ulaşabilmişlerdi. Samanyolu Galaksisi'nin dışına çıkabilmek için ise bu mesafenin katlarca fazlası miktarda yol almak gerekiyor. Bu da senelerde uzayda kalmak anlamına gelmekte.
Peki uzayın derinliklerini keşfetmek için yapılacak bu uzun uzay yolculuklarında NASA hangi kaynakları kullanmayı planlıyor? Yıllarca sürecek bir uzay görevi için büyük miktarda kaynağa ihtiyaç duyuluyor. Bu kaynakları uzay aracının içine sığdırmak ise büyük bir sorun. NASA bu problemi aşmak için oldukça ilginç bir kaynağa başvuracak, o da idrar.
İdrar uzay araçlarında kullanılacak bir yakıt olmasa da NASA tarafından içme suyu sağlamak için önemli bir kaynak olarak değerlendiriliyor. NASA bu sayede hem yerden tasarruf ediyor, hem de sürdürülebilir bir içme suyu kaynağı oluşturuyor. NASA, UPA - Urine Processor Assembly adını verdiği cihazla idrarın yüzde 75'ini suya dönüştürebilmekte:

,

NASA, bu cihazı geliştirerek verimliliği yüzde 90'a çıkarmayı planlamakta. Bu da uzay aracı içerisinde diğer kaynaklara ayrılacak daha fazla yer demek.

Alıntı
Gönderildi : 24 Kasım 2016 00:38
Paylaş:
Başa dön