Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

NASA'nın Kayıp Uydusu, 13 Yıl Sonra Ortaya Çıktı

xBullHack
(@xbullhack)
Üye

NASA'nın fırlatıldıktan beş yıl sonra bir sistem hatası yüzünden sinyal yollamayı kesen IMAGE uydusu,13 yıl sonra tekrar aktif hale gelerek sinyal yollamaya başladı.

NASA'nın fırlatıldıktan beş yıl sonra bir sistem hatası yüzünden sinyal yollamayı kesen IMAGE uydusu 13 yıl sonra tekrar aktif hale gelerek sinyal yollamaya başladı.

ASTRONOM SİNYAL ALDI
IMAGE uydusu 2000 yılında fırlatılmış ancak 2005 yılında kayıp olarak ilan edilmişti. Zuma adlı, ABDHükümetince gizli olarak sınıflandırılmış ve fırlatıldıktan kısa bir süre sonra kayıp ilan edilen uyduyu arama çalışmaları yürüten astronom Scott Tilley, "2000-017A" etiketli uydudan sinyaller aldı.
13 YILDIR KAYIPTI
Sinyalleri inceleyen Tilley, tesadüfen denk geldiği uydunun NASA tarafından kayıp olarak ilan edilen IMAGE uydusu olduğunu, uydunun yörüngesini hesaplayarak onayladı.
GÜNEŞ TUTULMASI ORTAYA ÇIKARMIŞ OLABİLİR
IMAGE uydusunun, uzaktan ölçüm yapılmasına izin vermese de, halen veri yollamaya devam etmesi uydunun üzerindeki altı aygıttan bazılarının aktif olduğuna işaret ediyor.

Uydunun yolculuk esnasında ters dönerek güneş panellerinden faydalanamadığı ve bataryasını bitirdiği ancak 2007 yılındaki güneş tutulması ya da benzer bir tutulma sonrasında sistemlerini yeniden başlattığı tahmin ediliyor.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 14 Şubat 2018 13:05
Paylaş: