Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

NASA'nın 'Zaman Makinesi' James Webb Mutlu Sona Yaklaştı

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

NASA'nın 'Zaman Makinesi' James Webb Mutlu Sona Yaklaştı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA)

 geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu'nun yerini alacak olan James Webb Uzay Teleskobu için mutlu sona yaklaşıldı. Çalışmalar tüm hızıyla devam ederken "zaman makinesi" diye de adlandırılan teleskobun elde edeceği veriler heyecanla bekleniyor. 

Sahip olduğu gelişmiş kızılötesi merceklerle yıldızların geçmişteki hallerini gözlemleyebilecekolan James Webb Uzay Teleskobu, 8.8 milyar dolara mal oldu. Evrenin yaklaşık 13,8 milyar yıl önce oluşumuna sebep olan Big Bang'den 200 milyon yıl sonraki halini inceleyebilecek teknoloji, Hubble ile ulaşılamayan bölgelerin taranmasına da olanak sağlayacak.

Gelecek yıl Hubble'ın yerini alması beklenen James Webb, Hubble'a kıyasla uzayı daha detaylı bir şekilde inceleyebiliyor. Üstelik, dünya dışı yaşamın keşfinde de etkili rol oynaması bekleniyor. Galaksimizde Dünya benzeri 200 milyar gezegen olduğuna dikkat çeken bilim insanları, yeterince bilgi birikimine ve teknolojiye sahip olduklarını ve James Webb Teleskobu sayesinde söz konusu keşfin yakın bir zamanda gerçekleşebileceğini belirtiyor.

Kozmik Anafor'dan Berkan Alptekin'in yazısından aldığımız bilgilere göre, "Bu teleskop ile evrenin ilk yıldızları olan metal açısından fakir Nesil-3 (Population-III) yıldızların tespit edilebilmesi, ilk galaksilerin oluşumu ve evrim sürecinin gözlemlenmesi ve son olarak yıldızların ve gezegen disklerinin oluşumunun gözlenip anlaşılması ve dış gezegenlerin incelenmesi" amaçlanıyor. 

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 18:28
Paylaş: