Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Pilotsuz Uçaklar Deneme Uçuşlarına Hazır, Ama Yolcuları Değil

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Pilotsuz Uçaklar Deneme Uçuşlarına Hazır, Ama Yolcuları Değil

Boeing

, 2018'de pilotsuz uçaklarını deneme uçuşlarına çıkarmaya hazır. Bununla ilgili detaylı planlar yaptığını da kimseden saklamıyor. Ancak, İsviçre menşeli finans kuruluşu UBS birçok kişiye göre, pilotsuz uçak fikrinin son derece "ürkütücü" bulunduğuna da dikkat çekiyor.

UBS'nin yaptığı bir araştırmaya göre, 8 bin kişilik fokus guruptan sadece yüzde 17'si pilotsuz bir uçağa binebileceğini söylemiş. Öte yandan aynı grubun yaptığı bu araştırma, pilotsuz uçaklar sayesinde havayaolu şirketlerinin yılda 26 milyar dolar tasarruf edebileceğini de dikkat çekiyor.

Her ne kadar UBS, pilotsuz uçaklarla yolculukların daha güvenli hale geleceğini savunuyor olsa da birçok güvenlik uzmanı, bu görüşe pek katılmıyor.

BBC haber kanalına konuşan İngiliz Pilotlar Birliği'nden güvenlik uzmanı Steve Landells, "Pilotsuz uçaklarla seyahat fikrinin, yarattığı heyecanlı bekleyişle ilgili kaygılarımız var." diye konuştu. Uzman Landells, bazı kurum ve kuruluşların, pilotsuz hava yolculuğuyla ilgili gerçekleri unutmuş olduğunu ya da görmezden geldiğini ifade etti.

Landells'a göre, kokpittlerde otomasyon yeni bir şey değil. Bu otomasyon protokolleri, birçok operasyona da destek veriyorlar. Ancak bu pozitif durumun yanı sıra, pilotlar yapmaları gereken şeyi yapamayan otomatik sistemlere de hala müdahale etmek zorunda kalıyorlar. Steve Landells bu durumu, "Bilgisayarlar çalışmayabilir ki, sık sık da çalışmıyorlar. Bilgisayarların çalışması için hala birilerine ihtiyaç var." şeklinde özetliyor.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 01:11
Paylaş: