Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Robotlar Artık Kendi Kararlarını Verebilecekler!

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Robotlar Artık Kendi Kararlarını Verebilecekler!

Robotlar

, teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın her alanına dahil olmaya başladılar. Robot gazeteciler, robot polisler hatta robot doktorlar bunlardan bazıları. Ancak robotların, özel hayatlarımızın içine daha iyi entegre olmaları için farklı özelliklere sahip olmaları gerekiyor. Bu doğrultuda bilim insanları belirli kodlamalar çerçevesinde hareket eden robotların kendi kararlarını verebilecekleri bir yazılım üzerinde çalışmaya başladı.

Robotların bizimle dostça dolaşması ve kişisel alanımıza dahil olmaları, bilim insanlarının en önemli uğraş noktası. Genellikle robotlar, belirli bir algoritmaya sahip olurlar ve bunun dışında hareket edemezler.

Fransa’daki Toulouse Üniversitesi’nden Harmish Khambhaita ve Rachid Alami, insan davranışlarına göre kendini ayarlayan, kişisel alanlara saygı gösteren ve bulunduğu ortama uygun tepki gösteren bir robot yazılımı geliştirmek için çalışmaya başladı. Khambhaita, robotlar insanın yapmak istediği şeyi algılamalı ve ona göre tepki vermeliler diyor.

Sürücüsüz arabalar bu çalışmaya örnek olarak gösterilebilir, ancak sürücücüz araçlar harita bilgisine sahip ve hangi yolun nereye çıkacağını öngörebiliyorlar. Bununla birlikte sensörler vasıtasıyla gaz fren kombinasyonunu sağlayabiliyorlar.

Robotlar ise nesnelerin nerede olduğunu tahmin eden iki aşamalı bir sürece sahip hareket ederek etrafı dolaşıyorlar, ancak beklenmedik bir durum yaşandığı takdirde yazılım donabiliyor. Harmish Khambhaita ve Rachid Alami geliştirdikleri yazılımla, robotların rotalarını sürekli olarak güncellemelerini sağlamayı amaçlıyor.

Önlerindeki lazer tarayıcıyla nesnelerin yönünü algılayan robot, belirli bir rota çizmeyerek kendini sürekli güncelliyor. Bununla birlikte insan davranışlarını algılayabiliyor. Örneğin, karşıdan üzerine doğru gelen kişilere çarpmamak için yönünü değiştirebiliyor.

Her geçen gün yeni haberlerin geldiği robotik evreninde, bakalım bir sonraki gelişme ne olacak? Siz de videoyu izledikten sonra yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 18:18
Paylaş: