Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Robotlar Hacklenerek Birer Katile Dönüşebilir!

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Robotlar Hacklenerek Birer Katile Dönüşebilir!

Teknoloji
 insanlığı refaha ulaştırabileceği gibi, son derece tehlikeli ve ölümcül sonuçlara da sebep olabilir. Robot teknolojilerinin işgücü üzerinde yarattığı olumsuz etkinin yanında, iş gücüne destek olan özelliklerinin de avantajları büyük, ancak bunun son derece tehlikeli sonuçlar getireceği de gündemden düşmüyor.

Teknolojik cihazların hacklenebilmesi tehdidi, gittikçe sanayi sektörüyle iç içe olamaya başlayan robotlar için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Nesnelerin İnterneti (IOT) altyapılarıyla bırakın fabrikaları, neredeyse evlerimize kadar girebilecek olan robot teknolojilerinin siber saldırılardan etkilenerek, yani kısaca hacklenerek bize zarar vermelerinin olası olduğu düşünülüyor.
Çeşitli sektörlerde kullanılabilen robot işgücünün, birlikte çalıştıkları ya da hizmet ettikleri insanlara kaza süsüyle zarar verecekleri tartışılıyor. Sibernetik uzmanlar, robotların güvenlik protokollerini ele geçirmesinin mümkün olabileceğini tartışırken, bu olasılık dahilinde, hackerların tüm insanlık için büyük bir tehdit olabileceği konusunda da hem fikirler.
Uzmanlar, robotların kötü niyetli kişiler tarafından hacklenerek, keskin ve delici aletler kullanıp insan işçileri yaralayabileceğini, onları darbeleyerek incitebileceklerini ya da bağlı bulundukları platformların güvenlik protokollerinin insan çalışanlara zarar verebilecek şekilde değiştirebileceklerini düşünüyorlar. Bu olasılıklar, insanları yaralamak ya da yok etmeye kadar genişletilebiliyor.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 23 Ağustos 2017 18:46
Paylaş: