Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Robotların yükselişi: Foxconn

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Beğeni
993 Görüntüleme
(@bilal)
Gönderiler: 305
Tanınmış Üye
Konuyu başlatan
 Biraz bilim kurgu içeren bir başlık olduğu aşikar, sinema dünyasına da belki bir atıf ama dünyanın en önemli teknoloji ürünleri üreticilerinden Foxconn’da resmi açıklama tam olarak buna işaret ediyor. iPad, iPhone, Mac gibi Apple ürünlerinin yanı sıra Samsung ve Sony gibi dev markalar için de üretim gerçekleştiren şirket, 60 bin çalışanının üretim alanındaki yerini artık robotların aldığını duyurdu.
Açıklamanın detaylarında yoğun eğitimler sonrasındaki görevlerin artık robotlar tarafından yazılım çerçevesinde gerçekleştirileceği, bu sayede yaşanacak dönüşümün çalışanların ar-ge, kalite kontrolü gibi alanlara daha fazla eklemlendirilmesi sonucunu açığa çıkaracağı bildirildi. Foxconn, böylelikle çalışanların işine son vermek yerine başka alanlara kaydırıldığını da belirtmiş oldu.

Foxconn, 1,5 milyar nüfusa yaklaşan Çin’de 1 milyona yakın kişiye istihdam sağlıyor. Yani Çin’de yaşayan insanların yaklaşık yüzde 0,1’i Foxconn’da çalışıyor. Şirketin Tayvan’da da tesisi mevcut. Robotik teknolojiler ise çok zorlu iş süreçlerinde dahi insanların yerlerini almaya devam ediyor. Bu alanda insanların masraflarını karşılamak yerine bu alana yatırımın daha karlı olduğu yönünde de çok sayıda gösterge bulunuyor. Öte yandan söz konusu teknolojilerin insanların aleyhine mi yoksa lehine mi işleyeceğine dair ortak bir kanı yok. Bir kesim bunun işsizliği tetikleyecek faktörlerden olacağını öne sürüyor.

 
Gönderildi : 23 Ağustos 2016 17:27
TechnoPvCity
(@technopvcity)
Gönderiler: 77
Üye
 

Bende Film Zannediyom aSD:AD

 
Gönderildi : 24 Ağustos 2016 18:26
!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Gönderiler: 1197
Ünlü Üye Admin
 

Bende Film Zannediyom aSD:AD

Hahaha başlıktan olsa gerek 😀

 
Gönderildi : 24 Ağustos 2016 19:54Paylaş:

❕Site tanıtımınızı farklı bir sitede de tanıtmak isterseniz buraya tıklayın.❕