Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Rusya Siber Saldırıya 'Kutsal Suyla' Önlem Aldı

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
995 Görüntüleme
Specialist
(@specialist)
Gönderiler: 18
Güvenilir Üyr
Konuyu başlatan
 

Pek çok küresel şirketi, hükümet birimlerini ve resmi kurumları kasıp kavuran binlerce bilgisayarı etkisiz hale getiren WannaCry fidye yazılımının yayılması ile dünya çapından önlemler alınırken, Rusya’da alışılmışın dışında bir yöntem uygulandı. Rus yetkililer kilisenin devreye girmesi ile siber güvenliği “kutsal su” ile sağlamaya çalışıyor.

Hükümet ile Kilise’nin arasından su sızmadığı bilinen Rusya’da yoğunlaşan siber güvenlik uygulamalarına görülmemiş bir yöntem eklendi. Rusya İçişleri Bakanlığı’nın daveti üzerine bakanlığa gelen Rus Ortodoks Kilisesi’nden yetkililer bakanlığın tüm bilgisayarlarını kutsal su ile kutsadı. Bu sayede son siber saldırı dalgasına önlem alındığına inanılıyor.

Rusya’da benzer şekilde teknolojik aletlerin Kilise yetkilileri tarafından kutsanması daha önce de görülmüş ve bir hayli tartışma yaratmıştı. Ayrıca Moskova Patriği Kirill’in siyasi olarak Rusya’da çok güçlü olduğu da biliniyor. Hatta Kirill, Tanrı’nın mucizesi olarak tanımladığı Vladimir Putin ile devlet meselelerini bile görüşüyor. Rusya’da Kilise’nin bu tip olaylara müdahil olması bu son olayla birlikte yeniden tartışılmaya başladı. 

 
Gönderildi : 19 Mayıs 2017 03:07
Paylaş: