Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Samsung’un Veliahtına 12 Yıl Hapis İstemi!

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Samsung’un Veliahtına 12 Yıl Hapis İstemi!

Samsung

'un 2014'te vefat eden Yönetim Kurulu Başkanı Lee Kun-hee'nin oğlu Jay Y. Lee'nin, eski Devlet Başkanı Park'ın arkadaşıyla bağlantılı vakıflara rüşvet verdiği gerekçesiyle  12 yıl hapsi istendi.

Güney Kore'de bir süredir devam eden rüşvet soruşturması kapsamında şubatta tutuklanan Samsung Başkan Yardımcısı Jay Y. Lee için 12 yıl hapis istendi. Lee, şirketteki gücünü artırmak için hükümet yetkililerinden birine rüşvet vermekle suçlanıyor.

Eski Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin yetkilerinin elinden alınmasına yol açan yolsuzluk ve siyasi nüfuz skandalına yönelik başkent Seul'de görülen davada, özel yetkili savcı Park Young Soo, Samsung yetkililerinin Lee'yi korumak için yalan ifade verdiğini belirtti.

Lee'nin, eski Devlet Başkanı Park'ın yakın arkadaşı Choi Soon-sil'le bağlantılı vakıflara 38 milyon dolar rüşvet vermekle suçlandığını hatırlatan savcı, Samsung'un Devlet Başkanı'na rüşvet vermesinin Güney Kore hükümeti ile büyük şirketler arasındaki bozuk ve yakın ilişkinin tipik bir örneğini oluşturduğunu söyledi.

Samsung, Park'ın arkadaşı olan Choi Soon-sil'in yöneticisi olduğu kar amacı gütmeyen bazı kuruluşlara devletten imtiyazlar koparabilmek adına bağış yapmakla suçlanıyor. Bu bağışların, Samsung'un şirket birleştirme sürecine siyasi destek almaya çalıştığı dönemde yapıldığı öne sürülüyor.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 19:02
Paylaş: