Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Saniyeler İçerisinde Şarj Olup, Bir Hafta Dayanabilen Bataryalar Geliyor

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,051 Görüntüleme
!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Gönderiler: 1197
Ünlü Üye Admin
Konuyu başlatan
 

Saniyeler İçerisinde Şarj Olup, Bir Hafta Dayanabilen Bataryalar Geliyor

iPhone'ların ve tüm akıllı telefonların şarj sorununa çözüm olabilecek yeni bir pil türü, bir araştırmacı ekip tarafından Central Florida Üniversitesi'nde üretildi. Yeni esnek kapasitör ile haftalık şarj ömrüne sahip olabiliriz.

Central Florida Üniversitesi'ndeki bir grup araştırmacı tarafından iPhone'lara özel olarak yeni bir pil türü geliştirildi. Saniyeler içerisinde şarj olan ve günlerce bitmeyen yeni pil, 30.000 şarjdan sonra bile aynı şekilde çalışmaya devam ediyor. Sıradan lityum iyon pillerden farklı olarak daha fazla enerji depolayabilen esnek süper kapasitör türü olan bu yeni pil, akıllı telefonların geleceğini derinden etkileyebilir.
Geliştirilen ve iPhone'larda denenen yeni pil türüyle ilgili açıklama yapan araştırma ekibinden Nitin Choudhary, "Telefonlarınızı saniyeler içerisinde şarj edip bir hafta şarj etmeden kullanabileceksiniz."ifadelerinde bulundu. Şu an daha geliştirme aşamasında olan "süper pil" ilerleyen yıllarda akıllı cihazlarda karşımıza çıkabilir. Öte yandan bu pillerle ilgili bir grup bilim insanı ve Elon Musk, 2011 yılında "ultrakapasitörlerin" gelecekte bataryaları ortadan kalkacağını söylemişlerdi. Bu tür teknolojilerin ilerleyen yıllarda  karşımıza çıkacağını görmek umut verici.

 
Gönderildi : 29 Kasım 2016 04:02
Paylaş: