Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Sesli asistan kullanımına dair araştırma sonuçları şaşırttı

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
977 Görüntüleme
(@bilal)
Gönderiler: 305
Tanınmış Üye
Konuyu başlatan
 

Sesli asistan programları, kimi akıllı telefonların ilgi çekici yönleri arasında. Bir tür makine-insan iletişim sağlıyorlar. Apple’ın iPhone serisindeki sesli asistan Siri ise son derece popüler, peki ne ölçüde kullanılıyor? Cihaz sahiplerinin kaçta kaçı onu deneyimlemiş durumda? İşte bu sorulara odaklı bir araştırma gerçekleştirildi. Creative Strategies’in bulgularına göre ABD’de Siri yoğun şekilde denendi ama kullanım oranları pek de yüksek değil…
Ülkedeki iPhone sahiplerinin yüzde 98’i Siri’yi en az bir kez kullanmış durumda. Özetle söz konusu özelliği hemen herkes denemiş. Ancak kalabalık ortamlara girildiğinde Siri’nin tercih edilme oranı tam bir hayal kırıklığı: Yüzde 3. Toplum içinde sesli asistanın tercih edilmediği araştırma sonuçlarından yola çıkıldığında son derece net bir şekilde görülüyor.
Araştırmayla ilgili yorumunda Creative Strategies, iPhone’a karşı konuşmanın toplum içinde çekinilen bir durum meydana getirdiğinin altını çiziyor.

En çok nerede kullanılıyor?
Peki Siri, en çok nerelerde kullanılıyor? Zirvenin sahibi otomobil içi; kullanıcılar özelliği araçlarındayken yüzde 62 oranında kullanmayı tercih ediyorlar. Evde ise oran yüzde 39’a geriliyor. İş yerinde ise Siri kullanımı adeta sıfırlanıyor: Yüzde 1,3. Bu noktada da yine toplum içinde dijital sesli asistanın rağbet görmediği anlaşılıyor.
Rağbet çok yüksek değil
Kullanıcılar, kendi evlerinde dahi Siri’yi yüksek oranda tercih etmekten kaçınıyorlar. Otomobillerde ise kullanım oranı nispeten daha yüksek.

 
Gönderildi : 23 Ağustos 2016 17:04
Paylaş: