Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Sony Xperia E5: Uygun fiyatı ile fark yaratıyor

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,039 Görüntüleme
(@bilal)
Gönderiler: 305
Tanınmış Üye
Konuyu başlatan
 

Sony, uygun fiyata önem veren ve temel akıllı telefon fonksiyonlarına sahip olmak isteyen kişiler için Xperia E5’i tasarladı. Ergonomisi ve kamera performansı ile beğenimizi kazanan Xperia E5 inceleme altında.

Hatırlayanlar bilir. Sony Xperia E5 olaylı bir şekilde ortaya çıkmıştı İlk olarak bir dedikodu olarak yayılan Xperia E5, Facebook’ta yanlışlıkla koyulan ürün fotoğrafları ile dikkatleri üzerine çekmişti. Bunu fark eden Sony, anında fotoğrafları sildi. Hesapta bu ürün gizli tutulması gerekiyordu. Sonra bir baktık ki Xperia E5’in resmi lansmanı yapıldı. Tesadüf mü değil mi, onu bilemeyiz. Ama günün sonunda Sony, istenilen ilgiyi Xperia E5’e çekmeyi başardı.
Xperia E5 giriş seviyesi bir telefon olarak konumlandırıldı ve özellikle uygun fiyatı ile rakiplerine piyasayı dar etmek için tasarlandı. Bu yüzden olsa gerek zaman kazanmak için Xperia E4’un tasarımı baz alındı.

144 x 69 x 8,2 mm boyutunda olan Xperia E5 ele çok rahat oturuyor. Ekran kenarlarının keskin olması tamamen zevk meselesi. Bununla birlikte parlak ve kaygan olmayan arka kısmı  hoşumuza giden özellikler arasında. Xperia E5, başarılı bir ergonomi sergiliyor. Bu da bu ürünü tek el ile rahatlıkla kullanılmasını sağlıyor. Genel tasarımı oldukça başarılı. Fakat bir parmak izi okuyucusu bu üründe ne yazık ki yer almıyor. Fotoğraf çekmek için bir kısa yol tuşunun olmasını da çok isterdik.
Nano SIM ve microSD kart yuvası ürünün yan tarafında yer alıyor. Bu alan plastik bir kapak ile kapanabiliyor. Xperia Z3’den bildiğimiz bu kapak zamanla ne yazık ki aşınıyor ve kapama özelliğini kaybediyor. Nano SIM’i çıkarmak için de sivri bir çisime ihtiyacınız var, tırnaklarınızla buraya müdahale etmek oldukça zor.
Xperia ailesinden bildiğimiz suya ve toza karşı olan dayanıklılık bu üründe de olmasını isterdik. Tabi bu olsaydı ürün uygun fiyatlı olmazdı. Dolaysıyla Xperia E5’de bu özelliğin olmaması gayet normal.

Ekran ve pil
Xperia E5, 5 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. 1280×720 yani 720p çözünürlüğüne ulaşan bu ekran Xperia E5 için yeterli. Teorik olarak 295 ppi piksel çözünürlüğü her ne kadar yetersiz görünse de, pratik kullanımda herhangi bir zayıflık göremezsiniz. Xperia E5, keskin ve parlak bir görüntü sunuyor. Fotoğraflar ve video seyrederken bu keskinliği kaybetmemesi önemli bir artı. Yine de kontrast değerinin daha iyi olmasını isterdik.
Xperia E5,  2700 mAh’lik bir batarya ya sahip. Arka kapak çıkmadığından dolayı bu batarya da doğal olarak değiştirilemiyor. Yaptığımız denemelerde Xperia E5, günlük kullanımda tam gün şarj olmadan dayanabildiğini gördük.

Performans 
Xperia E5 dört çekirdekli  MediaTek MT6735 işlemcisine sahip. 1.3 GHz hızında çalışan bu işlemci, sistem performansını olumlu yönde etkiliyor. Yaptığımız denemelerde kameraya anında erişebildiğimizi gördük, menüler arasında hızlı geçebildik ve İnternet ortamında rahatlıkla gezebildik. Xperia E5, her ne kadar 1.5 GByte büyüklüğünde bir belleğe sahip olsa da, uygulamaları çalıştırmakta zorlanmadığını söylemeliyiz. Antutu Benchmark programında 32 200’lük bir değere ulaşan Xperia E5, giriş seviyesi bir ürün için fazlasıyla başarılı. Üründe beğendiğimiz bir özellik FM radyo özelliğinin yanı sıra 802.11n ve Bluetooth 4.1 standardını da desteklemesi.

Kamera
Xperia E5’in arka kamerası 13 MP ve ön kamerası 5 MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekebiliyor.  Her iki kamera ışıklı ortamda başarılı bir performans sergiliyor. Çekilen fotoğraflar keskin, canlı ve net. Işığa karşı fotoğraf çektiğinizde Xperia E5’in bu alanda zayıf olduğu hemen belli oluyor. Benzer bir durum loş ortamlar için de geçerli. Bu durumlarda çektiğiniz fotoğraflarda pek bir kalite beklemeyin.
Video kalitesi ise ortalama kalitenin biraz üstünde. 1080p çözünürlüğünde video kaydı yapabilen Xperia E5, kendi ekranında iyi bir kalite sunuyor. Çekilen videolar daha büyük ekranlara yansıtıldığında kalitenin o kadar da iyi olmadığı ama kötü de olmadığı hemen anlaşılıyor. 

 
Gönderildi : 21 Ağustos 2016 15:59
Paylaş: