Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Sony Xperia X: Z ailesinin yeni veliahttı Sony, sevenlerini şaşırttı. Herkes Xperia Z

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
881 Görüntüleme
(@bilal)
Gönderiler: 305
Tanınmış Üye
Konuyu başlatan
 1920×1080 piksel çözünürlüğüne ulaşan 5 inç’lik ekran Z5’in 424 ppi piksel yoğunluk değerine karşın 441 ppi’lık bir değere ulaşıyor. Daha yüksek yoğunluk değeri , Triluminos panel ile birleştiğinde çok daha keskin bir görüntü, canlı renkler ve renk doğruluğu yüksek görüntüler  oluşturuluyor.  Tabi burada bir LCD ekran için oldukça yüksek olan 1430:1’lik kontrast değerini de unutmamak gerekiyor. Bu kontrast değeri 700 Candela parlaklık değeri ile beraber, kullanıcıya  güneşli  ortamlarda bile rahat bir kullanım sunmasına imkan veriyor.

Performans  
Sony, Xperia X modeli için Qualcomm’un üst seviye işlemcisi olan Snapdragon 820 yerine daha düşük bir performansa sahip olan Snapdragon 650 işlemcisini tercih etti. Altı çekirdekli olan bu işlemci iki çekirdeğini 1.8 diğer dört çekirdeği de 1.2 GHz hızında çalıştırıyor.  Bu işlemci normalde orta sınıf bir işlemci olarak konumlandırılmış durumda.  Fakat yaptığımız testlerde işlemci performansının Xperia Z5’de yer alan Snapdragon 810 işlemcisinden çok daha iyi olduğuna şahit olduk.

Sony  Xperia X’in üzerinde 3 GByte’lık bir belleğin bulunması elbette performansa olumlu yansıdığı bir gerçek. Yaptığımız testlerde uygulamaların zorlanmadan alıştığını gördük. Arayüz arasında hızlı gezebildik ve tarayıcı performansı da gayet başarılıydı. Bizi şaşırtan diğer bir özellik, sahip olduğu Adreno 510 grafik yongası sayesinde oyunlarda da iyi bir performans elde edebilmemiz.
 Kamera
Sony Xperia X’in diğer bir güçlü tarafı kuşkusuz kamera performansı. 23 MP’lik arka kameraya sahip olan Xperia X, hızlı ve kaliteli fotoğraflar çekebiliyor. Sony Xperia Z5 ile kıyaslandığında ise Z5’in fotoğraf çekme kalitesinin daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Buna karşın video çekme performansı ciddi anlamda düzeltilmiş. Benzer bir durum 13 MP’lik ön kamera için de söyleyebiliriz. Ön kamera çok başarılı bir fotoğraf performansına ulaşıyor. Tabi burada kamera yazılımın kalitesini de unutmamak gerekiyor.  Öyle ki kamera yazılımı akıllı hale getirildi. Objektifin ne kadar hareket ettiğini ve konumunu hesaplayan bu yazılım, otofokus’u önceden hesaplıyor.    Bu özellikle spor müsabakalarını veya hareketli çekim yapan kişiler için çok önemli bir avantaj olduğunu söylemeliyiz.

Sonuç
Sony Xperia X, 2900 mAh2lik pil yerine 2620 mAh’lik bir pil kullanıyor. Bu her nekadar bir dezavantaj gibi görünse de sahip olduğu donanım birleşenlerine baktığımızda pil kullanım süresi Z5’den çok daha fazla. Yani Xperia X pil tüketim konusunda fazlasıyla cimri.  Yaptığımız testlerde Xperia X’in yoğun kullanımda yaklaşık 13 saat dayandığını gördük. Bunun anlamı Xperia X normal kullanımda 1 gün boyunca rahatlıkla kullanılabilmesi.
Sonuç olarak baktığımızda Xperia X, ergonomisi, pil kullanım süresi, video performansı ve ön kamerası ile puanları topluyor. Fiyata baktığımızda Xperia Z5 ile neredeyse aynı. Yalnız daha güncel.  Dolaysıyla yeni nesil bir telefon almak isteyen kişiler için başarılı bir alternatif. 

 
Gönderildi : 21 Ağustos 2016 17:55
Paylaş: