Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Tarihte Bugün: Internet Explorer Tanıtıldı

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Tarihte Bugün: Internet Explorer Tanıtıldı

Günümüzden tam 22 yıl önce, 16 Ağustos 1995 tarihinde Internet Explorer resmi olarak duyurulmuştu.

Internet Explorer, çıkış yaptığında internete erişebilmek için kullandığımız sayılı araçlardan bir tanesiydi; fakat sonradan Google Chrome ve Firefox gibi alternatifler çıkınca tahtından olmuş, köşeye fırlatılarak mizah malzemesi yapılmıştı. Emektar tarayıcı halen kullanılabiliyor; fakat Microsoft bu tarayıcıya destek vermeyi sonlandırdı.
Internet Explorer'ın çıktığı dönemdeki en büyük rakibi Netscape'ti. Microsoft, bu rekabetten galip çıkabilmek için elindeki bütün imkanları feda etmişti. Windows 95 çıkış yaptığında Internet Explorer bu işletim sisteminin bir parçası değildi. Fakat Internet Explorer, Windows 98 Plus! paketiyle ilk defa Windows işletim sisteminin bir parçası oluyordu. Günümüze kadar çıkan bütün Windows işletim sistemlerinde de Internet Explorer dahili bir öğe olarak yer almıştı. Bu durumun Microsoft'a tarayıcı sektöründe rakipleri karşısında haksız bir avantaj kazandırdığı söylenebilir. Windows'un bir parçası olan Internet Explorer bu nedenle Dünya üzerinde en çok kullanılan internet tarayıcısı olmuştu.
Internet Explorer, aslında Spyglass Mosaic adlı yazılımın modifiye edilmiş bir versiyonuydu. Bu yazılımın lisansına sahip olan Microsoft, Internet Explorer'ı Windows işletim sisteminin dahili bir parçası haline getirdiğinde ise mahkemelik olmuştu. Spyglass firması Microsoft'u dava ederek hakkını ödemediğini iddia etmiş, dava sonucunda Microsoft'tan 8 milyon dolar almıştı.
Internet Explorer zamanla gelişen teknolojiye ayak uyduramadı ve rakipleri Explorer'ın önüne geçti. Microsoft ise, Edge adlı tarayıcıyla yeni bir başlangıç yapma yolunu tercih etti. Fakat Microsoft Edge, beklentileri karşılamış değil.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 16 Ağustos 2017 22:30
Paylaş: