Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Telefonun bataryası neden şişer?

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Beğeni
1,593 Görüntüleme
!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Gönderiler: 1197
Ünlü Üye Admin
Konuyu başlatan
 

Telefonun bataryası neden şişer?

Özellikle Samsung telefonlarda sıkça görülen batarya şişmesine gerekçe olarak pek çok sebep sayabiliriz. Ancak bunların en başında şüphesiz ki telefonu şarjdayken kullanmak geliyor. Eğer telefon şarja takılıyken kullanıyorsanız telefon bataryası şişecektir. E haliyle bu da batarya patlamasına, pil ömrünün azalmasına ve bataryanın büyümesine yol açacaktır.

İkinci ana sebep ise orijinal şarj aleti kullanmamaktan kaynaklanır. Bataryanın iç özellikleri ile üretilen kalitesiz şarj cihazlarının uyuşmaması sonucunda batarya şişmesi meydana gelebilir. Akıllı bir telefona sahipseniz bataryayı, cihaza uyumlu orijinal ve kaliteli bir aletle şarj etmelisiniz.

Üçüncüsü ise telefonun bilgisayar veya araba çakmaklığı ile şarj edilmesi. Araba çalıştırırken ya da durdururken bataryanın düzensiz elektrik akımı alması şişmeye davetiye çıkarabilir. Aynı şekilde bilgisayarda oturumun açılıp kapanması, yeniden başlatma gibi durumlarda zamanı geldiğinde bataryanıza elveda diyebilirsiniz.

Uyarı: Batarya içerisinde yüksek oranda enerji barındırdığından şişmiş bataryayı kullanmak pek doğru olmayacaktır. Büyük tehlikelere davetiye çıkarmamak adına bataryanızı yenilemekte fayda var.

Şişen batarya iner mi?

Bataryam şişti, batarya şişmesini önleyebilir miyim veya şişen bataryayı indirebilir miyim demek pek mantıklı değil. Şişen bataryanın inmesi teknik olarak mümkündür. Ancak çalışacağı ya da ileride size zarar vermeyeceği konusunda bir şey söylememiz doğru olmaz.
Eğer telefonun bataryası şiştiyse, yenisini satın almanız en akıl karı iş olacaktır.

Batarya şişti, garantisi var mı?

Evet, şişen bataryalar garanti kapsamı altındadır. Eğer garanti süresi dolmadıysa cihazın bataryasını değiştirebilirsiniz. En çok Samsung telefonlarda görülen bu soruna çözüm olarak en yakınınızda bulunan Samsung Yetkili Servis’e durumu izah etmeniz yeterli olacaktır.

Şişen batarya patlar mı?

Telefon bataryaları esnek bir yapıya sahiptir. Yukarıda bahsettiğimiz şişme nedenlerinden dolayı hacim bir müddet genişler ve patlamaya yol açabilir.
Aşağıdaki videoda görüldüğü üzere şişmiş bataryanın patlaması vücudunuzda ciddi ve çeşitli yaralanmalara sebebiyet verebilir.

En çok batarya şişmesi hangi telefonlarda görülüyor?

İnternet üzerinde kullanıcıların batarya şişmesi ile alakalı yaptıkları yorumlardan hareketle bu problemin çoğunlukla Samsung Galaxy modellerinin bazılarında görüldüğünü söyleyebiliriz. Tabii bu söylem Samsung telefonlardan uzak durun, sakın almayın dediğimiz anlamına gelmiyor.

Aşağıda bulunan adımları uygulayarak telefon pili şişmesinin önüne geçebilirsiniz.

Telefon bataryasının şişmesini önlemek için ne yapabilirim?

[list=1]

 • Telefonu şarjdayken kesinlikle kullanmayın. Hem telefonun şarjının gitme süresini düşürürsünüz hem de batarya şişebilir.
 • Kalitesiz şarj aletleri kullanmayın.
 • Mümkün oldukça telefonunuzu aracın çakmaklığında şarj etmekten kaçının.
 • Akım  düzensizliği olabileceği için bilgisayar yerine prizden şarj edin.
 • Fiyatı ucuz ne olacak ki o da batarya bu da, pahalıysa iyidir mantığından kaçının. Orijinal ürünler kullanın.
 • Batarya telefon modeline uyumlu olmalıdır. “Galaxy S3’ün bataryası Samsung Galaxy Trend modeline oluyor. O zaman Trend’e bu bataryayı takabilirim.” demek de son derece yanlış.
 • Telefonu aşırı sıcak bir ortamda veya zemin üzerinde bulundurmayın.
 • Başka markaların şarj aletini kullanmayın.
 • Cihazın hızlı şarj desteği bulunmuyorsa, hızlı şarj eden alet kullanmayın. Bu batarya şişmesine yol açabileceği gibi ana ekranın yanmasına ve telefonun kullanılmaz hale gelmesine neden olabilir.
 •  
  Gönderildi : 20 Şubat 2017 00:39
  murat3547
  (@murat3547)
  Gönderiler: 139
  Saygın Üye
   

  Güzel bilgi teşekkürler 😀

   
  Gönderildi : 20 Şubat 2017 01:17
  !! KroNoS !!
  (@kronos_791)
  Gönderiler: 1197
  Ünlü Üye Admin
  Konuyu başlatan
   

  Güzel bilgi teşekkürler 😀

  Rica ederim. Ne mutlu bana o zaman 😀

   
  Gönderildi : 20 Şubat 2017 02:07  Paylaş: