Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Tesla Bütün Bir Adayı Güneş Enerjisiyle Donattı!

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,078 Görüntüleme
!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Gönderiler: 1197
Ünlü Üye Admin
Konuyu başlatan
 

Tesla Bütün Bir Adayı Güneş Enerjisiyle Donattı!

Elektrikli arabalarıyla tanıdığımız ve çağımızın en büyük teknolojik girişimlerinden bazılarını yürüten firma olan Tesla, bir adanın elektrik ihtiyacını tamamen güneş enerjisi kullanarak karşılamayı başardı. Geçtiğimiz haftalarda SolarCity adlı firmayı satın alan Tesla, bu hareketinin ardından hız kaybetmeden güneş enerjisi ve sürdürülebilir enerji üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştırdı. Ürettiği elektrikli arabalar ile çevreye oldukça zararlı olan fosil yakıtların sonunu getirmeyi planlayan firma, yine aynı türde yakıt kullanarak elektrik üreten Amerikan Samoası adalarına bağlı Ta'u adasının elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden üretilen elektrikle giderdi.
Güneş enerjisinin ve geliştirdiği teknolojinin gücünü göstermek isteyen Tesla bu amaçla adaya kendi güneş pillerinden ve güneş panellerinden oluşan bir ağ kurdu. Bu ağ, 7 saat içerisinde bütün pillerini tamamiyle doldurabiliyor. Depolanan bu enerji hiç güneş çıkmasa bile 600 nüfusa sahip adaya 3 gün yetecek enerji sağlamakta.
Ta'u daha önceden mazotla çalışan jenaratörler yardımıyla elektirik enerjisi üretiyordu. Fakat bu sistem hem çevreyi kirletiyor, hem de yüksek mazot maliyetiyle ekonomik olmuyordu. Teslanın yeni sistemi hem mazot maliyetini ortadan kaldırıyor, hem de bu tropikal cennetin karbon salınımı nedeniyle yok olmasının önüne geçiyor. Umarız ülkemizde de benzer teknolojilerin geliştirilmesi için girişimler başlar. Bu sayede hem ekonomik durmumuzu güçlendirebilir ve ithal enerji kaynaklarına bağlılığımızı azaltabilir, hem de doğamızı koruyabiliriz.
Teslanın adada hizmete açtığı güneş enerjisi ağının teknik detayları bu videoda paylaşılıyor:

[video=youtube]

 
Gönderildi : 24 Kasım 2016 00:41
Paylaş: