Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Tesla Model S'in Menzil Rekoru Yeniden Kırıldı

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Tesla Model S'in Menzil Rekoru Yeniden Kırıldı

Geçtiğimiz cuma günü İtalya'daki Tesla kullanıcıları kulübü bir açıklamada bulundu. Açıklamaya göre Tesla'nın Model S adlı elektrikli otomobilinin 100D kodlu versiyonu kullanılarak yeni bir menzil rekoru kırıldı.

Bu yeni rekorda kullanılan araç Tesla Model S'in 100D versiyonu. Yani batarya boyutuna göre en büyük bataryalı olan P100D versiyonunun bir altında konumlanan araç. Bunların da altında 75D ve 75 kodlu Model S versiyonları bulunuyor.

Rekorun içeriğine bakacak olursak, Tesla Model S 100D otomobili ilk olarak tamamen şarj edilmiş. Ardından İtalya yollarında sürülen araç tek şarjla toplam 670 mil yani 1078km yol yapmış. Böylelikle bir önceki 901km'lik menzil rekoru kırılmış oldu. Model S 100D'nin teknik verilere göre standart menzili ise 564km idi. Standart menzil ile rekor menzili kıyaslandığında da başarının boyutu daha iyi anlaşılabiliyor.

Çekilen bir yol bilgisayarı fotoğrafıyla da ispatlanan rekorda 1078km'lik yolu gitmek için toplam 98.4 kWh enerji harcanmış. Bu da Model S'in standart verimliliğini ikiye katlamak anlamına geliyor. Bu rekorun nasıl bir sürüşle kırıldığı hesaplanarak tahmin edilmiş. Bu tahmine göre Model S, 30-35km hız civarlarında 29 saat boyunca aralıksız yol yapmış.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 19:25
Paylaş: