Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Tesla'nın Güneş Panelli Çatılarının İlk Müşterilerinden Birisi Elon Musk Oldu

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Tesla'nın Güneş Panelli Çatılarının İlk Müşterilerinden Birisi Elon MuskOldu

Elektrikli otomobillerin yanı sıra yenilenebilir enerji konusunda da çeşitli çalışmalar yürütmekte olan Tesla, "Solar Roofs" olarak adlandırılan ve içerdiği güneş panelleri sayesinde güneş enerjisini kullanan ev çatılarını müşterilerine sunmaya başladı. Bu ilk müşterilerden birisi de Tesla'nın CEO'su Elon Muskoldu.

Elon Musk'ın yanı sıra yine Tesla yetkililerinden JB Straubel'in de kendi evinin çatısına bu güneş panellerinden kurdurduğu açıklandı. Hatta Elon Musk'ın açıklamasına göre yukarıdaki görselde yer alan ev Tesla yetkililerinden birisine ait. 

"Görseldeki evin çatısında herhangi bir Photoshop işlemi yapılmadığını vurgulamak isterim. Bu tamamen gerçek görünümü." şeklinde bir açıklamada bulunan Elon Musk, fotoğrafın çekilirken hiç özenle uğraşılmadığını, ışık oyunu vb. durumların da yapılmadığını da belirtti. 

Tesla yetkilileri dışındaki müşterilerin bu güneş panelli çatıları ne zaman teslim alabileceği konusunda ise henüz bir tarih verilmedi. Mayıs ayında bu güneş panelleri için ön siparişler alınmaya başlanmıştı. Teslimatların ise 2017'nin sonlarında yapılacağı belirtilmişti. Elon Musk ise bu teslimatların ilk aşamada biraz yavaş olarak ilerleyeceğini ardından üretimin hızlanacağını ve montaj sürelerinin kısalacağını belirtiyor. Bu yöntem aynı Tesla'nın otomobillerde gördüğümüz stratejiye benziyor. Çünkü yine ilk Tesla Model 3 otomobillerinin Tesla çalışanları tarafından satın alınıp kullanıldığını görmüştük.

Elon Musk ayrıca bu çatının ilk versiyon olduğunu, zamanla değişikliklere ve geliştirmelere uğrayacağını da belirtiyor. İlk olarak 2016 yılının Ekim ayında tanıtılan bu çatıların en dikkat çeken yönü ise normal çatı görünümünde olmalarına rağmen onlarca güneş panelini içermeleri. Bu çatılar aynı zamanda Tesla'nın Powerwall olarak adlandırdığı ve bir evin enerjisini karşılamaya yeten bataryalarla da uyumlu olarak geliştirilmiş. Tasarım anlamında da her ev ile bütünlük sağlayan bu çatıların ilerleyen zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri'nde çok yoğun şekilde kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca isteyen müşteriler aşağıdaki görselden de görülebildiği üzere 4 farklı çatı kiremiti tasarımı seçebiliyorlar.

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşmayı Unutmayın. 🙂

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 19:39
Paylaş: