Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
TSK Yeni Silahı Boran'la Vuracak!

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
768 Görüntüleme
!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Gönderiler: 1197
Ünlü Üye Admin
Konuyu başlatan
 

TSK Yeni Silahı Boran'la Vuracak!

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli tarafından açıklanan TSK'nın yeni silahı Boran, yeni silah sistemimizin ilk ürünü. 105 milimetre havadan taşınabilir hafif çekili obüs sistemi olan Boran'ın yıl sonuna kadar seri üretimine başlanıp teröre karşı kullanılması planlanıyor.

Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ortak üretimi olan Boran'daki silah sisteminin tamamen yenilendiği dile getirildi. Önceki sisteme göre silah sisteminin parçaları değiştirildi ve aynı zamanda özel malzemeler kullanılarak daha da hafif hale getirildi.

Üzerinde modern komuta ve atış kontrol sistemleri bulunan Boran'ın konum ve yön tarifini kendi belirleyebiliyor. Böylelikle vuruş işlemleri daha otomatik hale geliyorken azami 17 kilometre mesafeyi etki altına alabildiği ifade edildi.

[video=youtube]

720 kilogramlık bir ağırlığa sahip olan silah sisteminin klasik mevzilenme prosedürlerine ihtiyaç olmadan atış yapabiliyor. Ayrıca Boran'ın eksi 32 ila artı 44 dereceye kadarki çevre koşullarında 8 saat boyunca her türlü atış görevini gerçekleştirebildiği açıklandı. Bakan Canikli tarafından paylaşılan demeçte, Boran'ın hava hücum harekatı gerçekleştirilecek komando ve piyade birlikleri için üretildiği ifade edildi.

Son olarak daha önce düzenlenen operasyonlarda kullanılan "Fırtına" ve "Panter" obüsleri de MKE tarafından üretilmiş ve büyük bir başarı göstermişlerdi. Yeni sistem Boran'ların da 2019 yılı itibarıyla askerlerimize verilmesi planlanıyor.

Kaynak: Tamindir

 
Gönderildi : 7 Mayıs 2018 04:39
Paylaş:

❕Site tanıtımınızı farklı bir sitede de tanıtmak isterseniz buraya tıklayın.❕