Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

TÜBİTAK, İzmir’den İki Projeye Destek Verdi

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

TÜBİTAK, İzmir’den İki Projeye Destek Verdi

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi

 ile Dokuz Eylül Üniversitesi ortaklığında yürütülen, hareket bozuklukları ve bağırsak kanserinin tedavisi alanındaki projeler TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Uzman Dr. Fatma Demet Arslan’ın yürüttüğü ve Tepecik EAH ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nden 11 araştırmacının daha yer aldığı ‘Kalın bağırsak Kanser Tedavi Etkinliğinin Takibinde Kullanılabilecek Aday Tümör Belirteçlerin Gen ifadelenmesinin Araştırılması’ adlı proje, TÜBİTAK’ın AR-GE Projeleri destekleme programı tarafından kabul edildi. Tepecik Eğitim ve Hastanesi’nin 2016 yılında hazırladığı tıbbi biyokimya alanındaki projesi de TÜBİTAK tarafından kabul edilmişti.

Tedavi Maliyetleri Düşebilir

Konuyla ilgili açıklama yapan Uzman Dr. Fatma Demet Arslan, projenin amacının bağırsak kanseri teşhisi konmuş hastalarda kemoterapi tedavisinin sonuçlarını öngörebilecek belirteçleri izlemek olduğunu söyledi.

Belirteçlerin tümör hücre ölümü ve oksijensizliğe direnç ile ilgili olduğuna dikkat çeken Arslan, “Tedaviye kısmi veya tam yanıtı öngörebilecek belirteçler tespit edilebilirse, hastalara yeni tedavi stratejileri geliştirme ve uygulama olanağı sağlanabilir. Ayrıca, hedeflenmiş tedavi uygulaması ile tedavi maliyetleri düşürülebilir” dedi.

TÜBİTAK Bir Projeyi Daha Kabul Etti

TÜBİTAK’ın kabul ettiği bir diğer proje de yine Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından yürütülen, hareket bozukluğu ve nöro-otolojik testler projesi.

TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulunan "Esansiyel Tremorda Servikal Vestibüler Evekod Myojenik Potansiyeller" adlı proje hakkında açıklama yapan Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anatomi ve Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Feray Güleç Uyaroğlu, “Çalışmadan elde edilen veriler hareket bozukluğu hastalarında hem tanının doğrulanması hem de hastalara verilen tedavi etkilerinin objektif bir şekilde değerlendirmesini sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 23 Ağustos 2017 19:19
Paylaş: