Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Türk Bilim İnsanları İlk Gezegenlerini Keşfettiler! Peki, İsmi Ne Olacak?

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Türk Bilim İnsanları İlk Gezegenlerini Keşfettiler! Peki, İsmi Ne Olacak?

Ankara Üniversitesi ile Ege Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç Türk bilim insanı ve bir doktora öğrencisi, büyük ve önemli bir keşfe imza attılar. Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıkta Jüpiter benzeri dev bir gezegen keşfettiler.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz, Anadolu Ajansı Haber Merkezine yaptığı açıklamada, 2007 yılında Ankara Üniversitesi'nden başlanan araştırmanın, Türk, Japon ve Rus bilim adamlarından oluşan uluslararası bir proje çerçevesinde devam ettirildiğini, sonunda söz konusu çalışmaların meyvesini verdiğini söyledi.

TÜBİTAK tarafından desteklenen proje, Antalya Bakırlıtepe'de bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde 1,5 metre ayna çaplı Rus-Türk Teleskobu ile Japonya Okayama Astrofizik Gözlemevi'nden işbirliği çerçevesinde gerçekleştirildiği açıklandı. Çok hassas gözlemler yaptıklarını belirten Yılmaz, bu analizler sonucunda yıldızları gözlediklerini ve çıkan sonuçlardan da bazı değişimleri fark ettiklerini ifade etti.

Yılmaz, "Türk bilim adamları ilk defa bir gezegen keşfetmiştir. Bunun gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Jüpiter'den 1,5 kat daha büyük boyutlara sahip bu yeni gezegen, yıldızının etrafında bir tam yörünge turunu neredeyse bir yıl sürede tamamlıyor. Gezegen, Jüpiter benzeri bir gaz devidir ve dolayısıyla yaşam barındırma ihtimali bulunmuyor. Bulduğumuz gezegen ile alakalı bir makale yazdık. Bu makale, astronomi literatürünün en saygın yayınlarından 'Astronomy&Astrophysics' dergisinde yayınlandı. 10 yıllık emeğimizin karşılığını da bu şekilde aldığımızı düşünüyorum." dedi. 

Keşfedilen Gezegenin Adı Ne olacak?

Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıkta bulunan Jüpitere benzeyen gezegene, bilim insanları bir "Türk ismi" koymak istediklerini de söylediler.  Doç. Dr. Mesut Yılmaz, bununla ilgili bir oylama da yapılabileceğini de söyleyerek, "Bildiğim kadarıyla Japonya, ABD, Fransa ve Kanada, keşfettikleri ilk gezegene bir isim verdiler. Bizde de neden olmasın? Böyle bir düşüncemiz var. Benim "Türk", "Türk1" ve "Atatürk" isimleri aklımdan geçti." diye konuştu.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 00:40
Paylaş: