Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Türk Öğrencilerin Ucuz Sürücüsüz Araba Projesine Ödül

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,176 Görüntüleme
!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Gönderiler: 1197
Ünlü Üye Admin
Konuyu başlatan
 

Türk Öğrencilerin Ucuz Sürücüsüz Araba Projesine Ödül

Teknolojinin gelişimine katkı sağlamak ve genç fikirleri hayata geçirmek için düzenlenen Innovation Challenge 2016'ya katılan Türk gençler, birincilik ve ikincilik alarak önemli bir başarı elde etti.

Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan bir yarışmaya katılan Türk öğrenciler, geliştirdikleri proje ile birincilik ve ikincilik ödülü almaya hak kazandılar. Valeo tarafından düzenlenen Innovation Challenge 2016isimli yarışmaya katılan gençler, 65 ülkeden 1343 projeyi geride bırakmayı başardılar. "Clear&Clever" adını verdikleri bir projeyi yarışmaya sunan ilk ekip, yüksek hızlı ve çözünürlüklü ısıyla nesneleri algılayabilen kamera sistemlerini ucuz teknolojilerle geliştirerek juri ekiplerinin takdirini topladı. Türk gençler birincilik ödülü olan 100 bin euro'yu almaya da hak kazandılar. Birinci olan projeyle sürücüsüz araçların ucuzlayabileceği ve hitap ettiği kitlenin genişleyebileceği söyleniyor.

Söz konusu yarışmaya katılan Anadolu Üniversitesi'nden Berker Hüsam ve Marmara Üniversitesi'nden Selin Sıla Karakaş isimli gençler, geliştirdikleri yüksek duyarlıklı kamera sistemleriyle birincilik ödülüne layık görüldüler. Juri üyelerinin büyük takdirini toplayan proje, sürücüsüz araçlara yön verecek bir teknoloji olarak nitelendirildi. Öte yandan aynı yarışmaya katılan İTÜ'lü başka bir öğrenci grubu ikincilik elde etti. İkinci olan gençlerin "Renovate" isimli projeleri trafik sıkışıklığını önlemek üzerine kurulmuş bir seyahat planlaması ve önceden rezervasyon yapılmasına yönelik geliştirilen akıllı bir uygulamayı içeriyor. İkinci olan projeyle de trafik sıkışıklığının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

 
Gönderildi : 24 Kasım 2016 00:33
Paylaş:

❕Site tanıtımınızı farklı bir sitede de tanıtmak isterseniz buraya tıklayın.❕