Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Türkiye 5G'ye Geçen İlk Ülkelerden Olacak

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Türkiye 5G'ye Geçen İlk Ülkelerden Olacak

IEEE-ICET, Uluslararası Mühendislik ve Teknoloji Konferansı’nın ikincisi Altınbaş Üniversitesi’nin desteğiyle bu yıl Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleşti. Konferansın açılış konuşmasını yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, “Dünyada 5G kullanan ilk ülkelerden birisi biz olacağız. Bunu yapabilmek için de çalışmalara başladık” dedi.

Akdeniz Üniversitesi’nin ev sahipliğiyle gerçekleşen IEEE-ICET, Uluslararası Mühendislik ve Teknoloji Konferansı’nın bu yıl da birbirinden önemli konu ve konukları vardı. 24 Ülkeden 100 araştırmacının katılımıyla gerçekleşen konferansta ‘Bulut’ teknolojileri ve 5G teknolojileri hakkında sunumlar yapıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, 4.5G ihalesiyle 5G’nin de önünün açıldığını hatırlatarak, "5G’nin kullanımıyla ilgili ODTÜ, Bilkent, Hacettepe üniversitelerimizle, Turkcell, Vodafone, Türk Telekom işbirliğiyle bir test sahası oluşturuldu. Bu sahada 5G’nin ilk denemeleri yapılacak. 100 bini aşkın öğrenci, sağlık kuruluşları 5G tüm Türkiye’de yaygınlaşmadan bu vadide ilk denemelerini yapacaklar” dedi.

Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Nuri Uçan, teknoparkların Türkiye için çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Uçan, “Teknopark sanayinin kalbi olmalıdır. Üretim üssü olmalıdır. Sadece vergi muafiyetlerinden dolayı teknopark kurulmamalıdır. Altınbaş Üniversitesi bu düşüncenin dışında bir teknokent kuracaktır. Teknoparkı üniversite ve sanayi iş birliği açısından çok önemli buluyoruz” dedi.

Yerli ve Milli Teknolojiyi Önemsiyoruz

4.5 G’de kullanıcıların çok hızlı bir internete kavuştuğunun altını çizen Sayan, “Kapsama alanında çok hızlı bir dönüşüm gerçekleştirildi. Bizim için bunların en önemlisi yerli ve milli teknolojiyle üretim alt yapısının sağlanmasıydı. Yerli baz istasyonu ULAK şu anda sahada. Evrensel projemiz var. Bu projede 1472 sahanın en az yüzde 30’unda ULAK projesi kullanılıyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız bunu şart olarak koydu” ifadelerine yer verdi.

5G Teknolojisi İçin Test Sahası Oluşturuldu

5G’nin 2020 yıllarında ticari olarak ilk uygulamalarını görmeye başlayacaklarını kaydeden Fatih Sayan, “Dünyada 5G kullanan ilk ülkelerden birisi biz olacağız. Bunu yapabilmek için de çalışmalara başladık” dedi. Sayan, geçtiğimiz yıl 4.5G ihalesinin ardından 5G Türkiye Formu’nu kurduklarını söylerken, 5G kullanımıyla ilgili bir test sahası kurduklarına dikkat çekti.

Sayan, “ODTÜ, Bilkent, Hacettepe Üniversitelerimizle, Turkcell, Vodafone, Türk Telekom iş birliğiyle bir test sahası oluşturuldu. Bu sahada 5G’nin ilk denemeleri yapılacak. 100 bini aşkın öğrenci, sağlık kuruluşları 5G tüm Türkiye’de yaygınlaşmadan bu vadide ilk denemelerini yapıyor olacaklar. Ankara’da böyle, İstanbul’da birçok üniversiteyle görüşmelerimiz devam ediyor. Onları da projeye dahil edeceğiz.” dedi.

Her İşi Makineler Yapacak

Gelişen teknolojiler sayesinde sadece insanlar değil, makinelerin de haberleşeceğini ifade eden Sayan, 5G’nin kullanım alanlarından bir tanesinin de otomotiv sektörünün olacağını söyledi. Sayan sözlerine şöyle devam etti: “Sürücüsüz arabalar, akıllı trafik sistemleri, yollar, trafik lambaları hepsi birbiriyle haberleşiyor olacak. İkinci uygulama alanı akıllı şehirler olacak. Alınan randevular, evdeki cihazlar, buzdolabındaki ürünün bitip bitmemesi dahil kontrol altınızda olacak. Sağlık için örnek verecek olursak, ciddi operasyonları bulundukları yerden İstanbul’daki bir hastayı ameliyat edebilecekler. Şu anda bu mümkün değil gecikme süresi vardı. 5G ile bu süre kaybı olmayacak”

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hamza Feza Carlak, konferansı geleneksel hale getirmeyi planladıklarını belirterek, gelecek sene bu konferansı Altınbaş Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesinin katkılarıyla BTK'da yapacaklarını kaydetti.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 23 Ağustos 2017 19:55
Paylaş: