Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Türkiye'de Gençlerin Yüzde 3,6'sı İnternet Bağımlısı

!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Site Kurucusu Admin

Türkiye'de Gençlerin Yüzde 3,6'sı İnternet Bağımlısı

Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından uzun süredir çıkarılan Addicta isimli akademik dergide yayınlanan bir araştırma, Türkiye'de geçlerin yüzde 3.6'sının internet bağımlısıyüzde 21.6'sının da bağımlılık sınırında olduğunu ortaya koydu.

Yeşilay tarafından yapılan yazılı açıklamada, Addicta: The Turkish Journal on Addictions isimli dergide yayınlanan son araştırmalardan bir tanesinin ergenlerin, internet ve teknoloji kullanımı bağımlılığı bakımından önemli bir risk grubunu oluşturduğu söylendi. Türkiye'de 12-18 yaş grubu gençlerin yüzde 3,6'sının internet ve teknoloji bağımlısı olduğunun altı çizilirken, yüzde 21.6 gibi büyük bir oranında bu bağımlılığın sınırında olduğu kaydedildi.

Araştırmada oyun konsolundan, internet üzerinden, cep telefonundan ya da tabletten oyun oynayan ergenlerin yüzde 60'nın bireysel oyunları tercih ettiği belirlenirken, ergenlerin yüzde 33'ünün strateji, yüzde 27'sinin savaş ve yüzde 17'sinin ise kumar temalı oyunlar oynadığı belirtildi.
Anadolu Üniversitesi'nde görevli Prof. Dr. Aydoğan Aykut Ceylan tarafından yönetilen ve Aykut Günlü tarafından yazılmaya devam edilen yüksek lisans tezinin bir özeti mahiyetinde olan "Ergenlerde İnternet ve Problemli İnternet Kullanım Davranışının İncelenmesi" başlıklı makalede dikkat çekilen bağımlılığın, önümüzdeki yıllarda ergen sağlığı açısından önemli etkileri olabileceği de söylendi.

Konu hakkında açıklamalar yapan Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Klinik Psikolog Mehmet Dinç: "Anne babalar çocuklarının teknoloji bağımlılığı şikayeti ile bana geldiklerinde 'Peki, çocuğunuz bilgisayar başından kalksın da ne yapsın?' diye sorarım. Aldığım yanıt ise genellikle 'Gelsin bizimle televizyon izlesin' oluyor. Kısacası aileler televizyon izlemeyi çok daha iyi bir şey gibi sunuyorlar. Yani çocuğu bir ekrandan çekip diğer bir ekranın başına getiriyorlar." ifadelerini kullandı.

Çocukların 3 yaşına kadar televizyon ekranlarından uzak tutulması gerektiğini de söyleyen Mehmet Dinç, "Araştırmalara göre beyin gelişiminin yüzde 70'i, yaşamın ilk yılında tamamlanıyor. Çocuk, 0-3 yaş arasın­da vücut hareketleri, el becerileri, işitme, görme ve konuşma, sosyal davranış ve oyun oynama yetisi kazanıyor ve kendini geliştiriyor. Dil ve zeka gelişiminin çok hızlı olduğu bu dönemde uzun süreli televizyon izleyen çocuklarda gelişim geriliğinin ortaya çıkma olasılığı artıyor." dedi.

Televizyonun çocukların dil gelişimini geciktirdiğini de kaydeden Dinç, televizyon yerine çocuklara aktif oyunlar oynatılmasını önerirken, erken yaşlarda başlayan alışkanlıkların ergenlikte daha büyük bağımlılıklara dönüşebileceğini de söyledi. Mehmet Dinç, "Bilgisayar oyunları hiç tahmin edemediğiniz şekilde şiddet içeriyor. Nitekim şiddet içeren ve bağımlı yapan oyunlardan dolayı çok üzücü hadiselerle karşı karşıya kaldık. Hakeza çocukların artık aktif bir şekilde yer aldığı sosyal medyada da büyük tehlikeler var. Çocuklar kimlerle konuşuyor, arkadaşları kimler aileleri bilmiyor. Çocukların bilgisayarları da telefonları da sosyal medya hesapları da kontrol edilmeli, takip edilmeli." diye konuştu. 
Mehmet Dinç, bu noktada ailelere düşen görevleri ise şöyle sıraladı: "Ebeveynin bu noktada, kendisinin teknolojiyle olan ilişkisini sorgulaması lazım. Eğer ebeveyn olarak çocuklara rol model oluyorsak, kendi internet kullanımımızın ne kadar fazla olduğuna bakmamız gerekir. Eve gelir gelmez açılan bilgisayarlar, bitmek bilmeyen telefon kullanımı iletişimi zaten kısırlaştırıyor. Öncelikle aile içerisinde iletişimin kurulabiliyor olması, birlikte zaman geçiriyor olmak, birlikte geçirilen zamandan keyif alabiliyor olmak önemlidir. Birlikte zaman geçirmekten keyif alındığında, iletişimin güçlü olduğu noktada, teknoloji bir sığınak olarak görülmeyecektir."

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 7 Ağustos 2017 05:48
Paylaş: