Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Yapay Zeka Destekli Yazılım Renksiz Fotoğrafları Renklendirmeyi Kolaylaştırdı

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,186 Görüntüleme
Specialist
(@specialist)
Gönderiler: 18
Güvenilir Üyr
Konuyu başlatan
 

Siyah – beyaz fotoğrafları otomatik olarak renklendirebilen yapay zeka destekli yazılımlar olsa da photoshop programlarından manuel olarak düzenlemeye kıyasla, bu yapay zeka destekli yazılımlar mükemmellikten uzaklar. Ancak bu iki yöntemi sentezleyen bir yazılım ile siyah – beyaz fotoğraflar çok kolay ve kusursuz bir şekilde renklendirilebiliyor.

Bir yıl önce Richard Zhang ve ekibi tarafından Berkeley’deki California Üniversitesi’nde geliştirilen  Interactive Deep Colorization adlı uygulama bünyesindeki nöral ağ desteği ile siyah – beyaz fotoğrafları renklendirebiliyor. Aradan geçen bir yıl içerisinde milyonlarca görsel üzerinde çalıştırılan uygulama, şimdi bu fotoğraflardan öğrendiklerini yeni bir fotoğrafa uygulayabilir hale geldi. İlk denemesinde oldukça başarılı olan uygulamanın tek kusuru ise renkleri yanlış seçmesi oldu.

Ancak Zhang, bu konuya da bir çözüm buldu ve ana uygulamaya tamamlayıcı nitelikte bir yazılım daha geliştirdi. En az ana program kadar titizlikle geliştirilen, bu tamamlayıcı program ile kullanıcıların renk seçimlerine müdahale edebilmesi sağlandı. Böylelikle iki program birleştiğinde siyah – beyaz gelen bir fotoğraf önce otomatik olarak renklendiriliyor. Sonradan önerilen renk seçenekleri küçük noktalar halinde görülen renk paletleri ile kullanıcıların düzenlemelerine açık hale geliyor. Yani kullanıcılar bu renk paletlerini diledikleri renge ve tona dönüştürerek dilerlerse kendi yorumlarını dahi fotoğrafa yansıtabiliyorlar.

[video=youtube]

Tüm bu işlemler yalnızca birkaç dakikada uygulanabiliyor. Dilerseniz Zhang’ın geliştirdiği bu yapay zeka destekli Interactive Deep Colorization uygulamasını buradan indirip kendiniz de test edebilirsiniz.

 
Gönderildi : 19 Mayıs 2017 03:06
Paylaş: