Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Yapay Zeka’dan Sihirbazlık Gösterisi!

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Yapay Zeka’dan Sihirbazlık Gösterisi!

Araştırmacılar, sihirbazların insan psikolojisini kullanarak yaptıkları illüzyon numaralarının yapay zekatarafından yapılıp yapılamayacağını öğrenmek için bir test gerçekleştirdi. Sihirbazların en çok kullandığı numaralardan biri olan iskambil kartı ile zihin okuma numarası, yapay zekanın maharetleriyle birleştirildi. Sonucunda ne olmuş gelin hep birlikte bakalım.

Yapay zekanın sınırları her geçen gün genişliyor. Bir grup araştırmacı, yapay zekanın tıpkı sihirbazlar gibi illüzyon numaraları yapıp yapamayacağını denemek için kolları sıvadı. Londra’daki Queen Mary Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ilginç deney, beyin dalgalarını okuma ve gizli kameralar kullanılmadan yapılmış.

Sihirbazlar, iskambil kartı ile zihin okuma numarasını yaparken, kişiye toplamda sekiz kart seçtiriyor. Kartları alan kişi bunların arasından bir imaj ve bir kelime kartı alıp, kalanları sihirbaza geri veriyor. Sihirbaz da seçilen kartların ne olduğunu psikoloji ve telkin kullanarak bulmaya çalışıyor. Yani sihirbaz aslında kişiye kendisinin istediği kartları seçtiriyor ve bu yolla kartlar hakkında doğru tahminde bulunabiliyor.

Yapay zeka yöntemi ile yapılan sihirbazlık gösterisinde ise benzer bir teknik kullanılmış. Algoritmabirbiri ile alakalı bir dizi imaj ve dizi kelime seçmiş. Tematik kategorilerden oluşan bu diziler oyunkartlarına basılmış. Numara yapılacak kişi bu kart grupları arasındaki ilişkileri bilmeden kartları seçiyor. Ama kişinin bilmediği şey ise kart çektiği destelerin yapay zeka tarafından özel karıştırma yöntemleri ile düzenlenmiş olması.

Yapay zeka belirlenen kartların arasından kişilerin seçeceği kartların olasılık tahminini yaparak, çıkabilecek kartları hesaplıyor. Yapay zeka bu teknikle çok yüksek bir oranda başarı sağladı.

Fakat şunu da belirtmekte fayda var. Yapay zeka hangi yöntemi kullanırsa kullansın yine de bir David Copperfield ya da Dynamo olamaz.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 19 Ağustos 2017 02:26
Paylaş: