Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Yeni Bir Sanal Zeka Teknolojisi İnsanlığı Fobi ve Travmalarından Kurtaracak

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,141 Görüntüleme
!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Gönderiler: 1197
Ünlü Üye Admin
Konuyu başlatan
 

Yeni Bir Sanal Zeka Teknolojisi İnsanlığı Fobi ve Travmalarından Kurtaracak


Yeni bir yapay zeka teknolojisi tamamen beyindeki sinirsel geri dönüşümleri algılayarak fobilerinengellenebilmesi ve korkuların yok edilebilmesi için geliştiriliyor. 

Her insanın mutlaka bir korkusu oluğunu savunuyor ruh bilimciler. Bu korkulara da fobi adını veriyorlar. Bazı fobilerin gizli, bazılarını da açık olduğunu da ekliyorlar bu teorilerine. Gizli olanları tetikleyen belli olayların hep içimizde taşıdığımız bu korkuları tetiklediğine ve açığa çıkardığını da söylüyorlar. ancak yapay zeka teknolojileri buna da çare olacak gibi görünüyorlar.

Yapay Zeka ve Travma İlişkisi
Yükseklik, dar alan ya da örümcek korkusu gibi yüzlerce isim altında kategorize edilebilen fobiler insanları ağır paniğe hatta ölüme kadar sürükleyebiliyorlar. ABD’de yapılan bir araştırma 20 milyonluk bir popülasyon içinde yüzde 10 kadar bireyin bu tür fobilerden mustarip olduğunu ortaya koymuş. Aslında bu dikkate alınması gereken bir rakam çünkü fobik kişilikler sadece kendilerine değil etraflarına da zarar verecek potansiyele sahipler. Fobiler genel olarak Travma Sonrası Stres Bozukluğu (PTSD) adı verilen bir rahatsızlığa yol açıyorlar. PTSD, bireylerin yaşamını tehdit eden bir olaydan sonra başlayan ve yaşam kalitesini düşüren bir davranış bozukluğu olarak da tanımlanıyor. Genel olarak ölümler, felaketler ve savaş gibi yıkıcı durumlar gibi fobik şoklar sonrası da orataya çıkabilir.

Yapay Zeka Korkuları Nasıl Yenebilir?
Bu tip sonuçlar yaratabilen fobilere ve farklı travmalara karşı Cambridge Üniversitesi Mühendislik Departmanı’nda “Korku Faktörünü” tamamen olmasa da azaltarak yok edebilecek bir teknoloji üzerinde çalışılıyor. Araştırmanın özünde; var olan fobilerin yapay zeka tarafından öğrenilmesi ve buna karşılık önlemlerin beyine gönderilebiliyor olması çalışmaları yatıyor. Travmatik belirtileri ve fobileri öğrenebilen yapay zeka, fobik ve travmatik deneklerin beyinlerine farklı elektrik dalgaları yayarak bulundukları korku durumunu bloke etmeye çalışıyor. Her fobinin beyinde farklı elektrik dalgalarıyla bireyi uyardığını öğrenen yapay zeka bu uyarıları kesebilmek için farklı sinyaller gönderiyor. Böylece fobinin algılanıyor olmasının önünü kesebiliyor.
Bu yeni yapay zeka teknolojisi tamamen beyindeki sinirsel geri dönüşümleri algılayarak bunları kategorize edebiliyor ve sinirsel tepkileri duruma göre kontrol altına alabiliyor. Henüz deneme aşamasında olan bu teknoloji bakalım işe yarayabilecek mi?

 
Gönderildi : 23 Kasım 2016 04:07
Paylaş:

❕Site tanıtımınızı farklı bir sitede de tanıtmak isterseniz buraya tıklayın.❕