Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Yeni Çipli Kimlikler için Son Tarih Ne Zaman?

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Yeni Çipli Kimlikler için Son Tarih Ne Zaman?

Son günlerde yeni kimlik kartı dağıtımının 2017 sonunda biteceğine yönelik söylentiler ortaya çıktı. Bu durum nüfus müdürlüklerinde büyük bir yoğunluk yaşanmasına neden oldu. Yetkililer yaptığı açıklamayla yeni çipli kimlikler için son tarih ne zaman tartışmasına nihayet son verdi. Buna göre yeni çipli kimlikler 2023 yılına kadar alınabilecek.

Konuyla ilgili tartışmalara son veren açıklama E-Nüfus Sendikası Genel Başkanı Ali Kart tarafından yapıldı. Kart, çipli kimlik kartlarının dağıtımının 2017 sonunda biteceği yönündeki bilgilerin doğru olmadığını, dağıtımın 2023 yılını bulacağını belirterek, “Kimliğini bu yıl sonuna kadar değiştirmeyene ceza verileceği gibi bir bilgi yalandır” ifadelerini kullandı.

Ali Kart'ın bu açıklamasının temeli fiziki alt yapı sorunlarına dayanıyor. Kart'a göre, 2017 yılı başı itibarıyla yeni çipli kimlik kartlarının dağıtılmaya başlandı ve yıl sonuna kadar yaklaşık 15 milyon kişinin kimlik dağıtımının tamamlanması bekleniyor. Kalan 65 milyon kişinin tamamına bu dağıtımın yapılmasının ise mevcut fiziki alt yapı ile 2023 yılını bulacağı söyleniyor.

Yeni Kimlik Kartları Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni kimlik kartları başvurusu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi ve Çağrı Merkezi (Alo 199) aracılığıyla randevu alınarak veya randevuz bir şekilde nüfus müdürlüklerine gidilerek yapılabilir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ise Dış Temsilciliklere giderek yeni kimlik kartlarına başvurabilirler.

Yeni Kimlik Kartı Başvurusu İçin Bilmeniz Gerekenler

  • Yeni kimlik kartı başvurusu, nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet biyometrik fotoğrafla yapılır.
  • Biyometrik fotoğraflar son 6 ayda çekilmiş olmalıdır.
  • Fotoğraflar vesikalık fotoğraf ölçüsünde olmalı, ön cepheden çekilmeli, alın, yüz ve çenenin açık olması, gözlüklü fotoğrafların saydam camlı olması, arka fonun beyaz renkte olması gerekir.
  • 15 yaşını tamamlamış kişiler başvurularını şahsen yapabilirler.
  • 15 yaşını tamamlamayan vatandaşların ise kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacak. (Talep edilmesi halinde çocukların fotoğrafları basılabilir)
  • 16 TL ücret

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 21 Aralık 2017 23:11
Paylaş: