Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Yeni Kurulan İstasyon, Aylar Öncesinden Depremi Haber Verecek!

!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Site Kurucusu Admin

Yeni Kurulan İstasyon, Aylar Öncesinden Depremi Haber Verecek!

Geçtiğimiz günlerde, özellikle Ege denizindeki fay hatlarında önemli hareketlilikler kaydedilmişti. Deprem kuşağında bulunan ülkemiz, doğal afetlerden en yıkıcısı olarak bilinen depremler için yeni bir tespit merkezine kavuşturuldu. 

ABD'de Ames kentinde bulunan NASA'ya bağlı GeoCosmo Bilim ve Araştırma Vakfı, deprem adına yürüttüğü pilot projesi için İstanbul'da Silivri ilçesini seçti. İlçede Öncü İşaretleri İzleme İstasyonuadıyla kurulan istasyon, Dünya çapında bir ilk olarak kayıtlara geçti. Açılışı yapılan bu istasyon sayesinde şiddeti 6'dan büyük depremler aylar hatta haftalar öncesinden fark edilebilecek. 

 

Doğa Hareketlerini Araştırma Derneği (DOHAD)'nin girişimleri ile 2014 yılından itibaren yapımına başlanan istasyon, NASA'nın da desteği ile tamamlanarak hizmete girdi.. İstanbul için olması beklenen o büyük deprem, bu istasyon sayesinde erken tespit edilecek. NASA bunun için geliştirdiği son teknolojisensörlerini daha önce Alaska ve Peru gibi ülkelerde test etmiş ve pozitif sonuçlar almıştı. Bu sensörler, pilot proje olarak açılışı yapılan Deprem Kestirim İstasyonu'nda kullanılacak. Söz konusu sensörler "depremin ön sinyallerini" algılıyor ve bunu çok önceden rapor ediyor. 

 

Belediye Başkanı Özcan Işıklar açılış sırasında yaptığı açıklamada; depremle yaşayan Japonya gibi bir ülkeden önce bu teknolojiye sahip olmanın büyük bir ayrıcalık ve nimet olduğunu belirtti. 20 milyonu barındıran Marmara Bölgesi'nde olası bir depremin 2-3 ay öncesinden keşfinin teknolojik bir devrim olduğunu sözlerine ekledi. 

 

Deprem Kestirim İstasyonumuz, hepimiz için hayırlı uğurlu olsun!

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 1 Ağustos 2017 07:04
Paylaş: