Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Yörüngeye Süper Bilgisayar Gönderilecek

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Yörüngeye Süper Bilgisayar Gönderilecek

NASA

, HP ve SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki eski nesil bilgisayarların arasına bir süper bilgisayar göndermeye hazırlanıyor. Yörüngeye gönderilecek ilk süper bilgisayarın uzay şartlarına adapte olup olmayacağı en çok merak edilen konulardan bir tanesi.

20 yıldır yörüngede olan Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki tüm bilgisayar, mikroişlemci teknolojisine sahip ve 1985 yapımı makineler. Bu bilgisayarlar eski nesil teknolojiyle donatılmış olsalar da istasyondaki tüm bilgisayarlar Dünya’da çok güçlü bilgisayarların sürekli olarak gözetiminde tutuluyor.

Ancak artık yeni nesil bilgisayarların Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yerini alması hedefleniyor çünkü Mars yolculuklarında mevcut makinelerin yetersiz olduğu düşünülüyor. Yörüngeye gönderilecek güçlü ve hızlı süper bilgisayarların ilk etapta yerçekimsiz ortamla uyumu test edilecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek olan süper bilgisayarların radyasyona, güneş patlamalarına, atom altı parçacıklara, düzensiz elektrik voltajlarına ve soğutma sorunlarına karşı dirençli olması gerekiyor. NASA ve HP tüm bu testler ve artan maliyetler için bir çözüm ararken SpaceX, Spaceborn Computer isimli süper bilgisayarını bu testler için yörüngeye göndereceğini açıkladı. Çevresel etkileri ölçmekle yükümlü yazılımlarla donatılan bu süper bilgisayar, yörüngedeki en güçlü bilgisayar olacak. Ayrıca aynı bilgisayar Dünya’da da aynı işlemleri yapacak ve karşılık olarak testler tamamlanacak. Testlerin başarılı olması halinde ise uzay araçlarında artık süper bilgisayarlar yer alacak.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 16 Ağustos 2017 23:17
Paylaş: