Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Yürümede Zorluk Yaşayanlar İçin Robot Sandalyeler Hizmete Başladı

-Aliz-
(@aliz)
Üye Moderator

Yürümede Zorluk Yaşayanlar İçin Robot Sandalyeler Hizmete Başladı

Japonya’da

üretilen robot sandalye, yaşlılar ve yürümede zorluk yaşayanların işini epey kolaylaştıracak. Havalimanlarında kullanılması gündemde olan elektrikli robot sandalyeler ilk olarak Tokyo Haneda Havalimanı’nda hizmete başladı.

Japonya’da artan yaşlı nüfusu için tasarlanan robotik teknolojilere bir yenisi eklendi. Evde bakıcılık yapması için tasarlanan robotların ardından şimdi de havalimanlarında yaşlıların ve yürüme zorluğu çekenlerin tüm işlerini tek başlarına halletmesini sağlayacak bir robot sandalye ortaya çıktı.

Panasonic

tarafından tasarlanan elektrikli robot sandalye Tokyo’daki Haneda Havalimanı’nda hizmet vermeye başladı. Havalimanında ihtiyacı olan ziyaretçiler akıllı cihazlarına yüklediği bir mobil uygulama vasıtasıyla havalimanı girişine bu sandalyelerden çağırabiliyor. Otonom bir şekilde gelen sandalyeler kullanıcıları check-in noktasına götürüyor. Daha sonra uçuş zamanına kadar kullanıcılar istediği yere bu sandalyelerle gidebilir. Uçuş vakti geldiğinde ise robot sandalyeler kullanıcıları uçuş kapısındaki görevlilere teslim edip yine otonom şekilde şarj ve bakım ünitelerine geri dönüyor.

Şarj ve bakım noktasında kendi kendini şarj eden robot sandalyeler, gerekli görülmesi halinde teknikerler tarafından da bakıma alınabiliyor. Mart ayına kadar Haneda Havalimanı’nda denenecek robot sandalyelerin 2020 Tokyo Olimpiyatları’na kadar tüm havalimanlarında hizmet vermesi planlanıyor.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ağustos 2017 00:55
Paylaş: