Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
YouTube Kanalınız mı var? O zaman buraya tıklayarak ücretsiz olarak kanalınızı tanıtın!

Yüzde Yüz Yerli Uçak Projesinde Yarıya Gelindi  

  RSS
!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Site Kurucusu Admin

Yüzde Yüz Yerli Uçak Projesinde Yarıya Gelindi


Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde yer alan UZAYTEM'in çalışmaları kapsamında yapımı devam eden yüzde yüz yerli üretim uçak projesinde yarıya gelindi. Doğan adı verilen uçağın çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde üretimine Şubat 2015'de başlanan Doğan isimli uçak projesinde yarıya gelindi. OMÜ Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (UZAYTEM) çalışmaları kapsamında yapımı süren Doğan uçak 2 kişi taşıyabilecek ve tıpkı Hürkuş projesinde olduğu gibi yüzde yüz "yerli üretim" olacak. Doğan hakkında konuşan proje sorumlusu OMÜ Sivil Havacılık Yüksek Okulu Pilotaj Bölümü Öğretim Görevlisi Cevat Sunol,hedeflerinin seri üretim olduğunu söyledi.

2013 yılında kurulan ve hızla çalışmalara başlayan UZAYTEM tarafından yürütülen Doğan projesi, Türkiye'nin özgün genel havacılık uçakları tasarlayıp üretmesine öncü olmak amacını taşıyor. Bu kapsamda çalışmalarına hızla devam eden merkez, kurulduğu günden günümüze kadar yoğun bir tempo ile imalat çalışmalarını da devam ettiriyor. Bu çalışmaların meyvesini almaya başlayan UZAYTEM, Hürkuş'tan sonra 2. yerli üretim olacak uçak projesinde yüzde 50'lik kısmı bitirdi. Doğanadı verilen genel havacılık uçağı tamamlandığında 1500 km menzile sahip olacak ve 277 km hıza ulaşacak. 180 beyir gücünden motoru bulunacak uçağın kanat açıklığı 9, boyu 7 metre olacak. Tamamen kompozit malzemelerden üretilen uçak bittiğinde seri üretim için çalışmalara başlatılacak.

Alıntı
Gönderildi : 24 Kasım 2016 00:29
Paylaş:
Başa dön