Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

E-Devlet Giriş Sistemi ile Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır?

!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Site Kurucusu Admin

E-Devlet Giriş Sistemi ile Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır?

NVİ'den alt ve üst soy ağacı bilgisi sorgulama!

Yaklaşık bir hafta önce hizmete açıldığı duyurulan soyağacı sorguluma sisteminde büyük yoğunluk devam ediyor. E Devlet giriş üzerinden yapıla soy sorgulama bilgisi yaşanan büyük yoğunluk nedeni ile geçici süreliğine erişime kapatılmıştı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden gelen açıklamaların ardından ise yeniden sistem devreye girdi. İçişleri Bakanlığı da dün sabah saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 8 milyonu aşkın vatandaşın istek sayısının cevaplandığını duyurdu. E Devlet sistemine giriş yaparak alt üst soyağacı öğrenmek için izleyeceğiniz adımlara bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Peki soy ağacı bilgisi sorgulama nasıl yapılır?

E Devlet giriş sistemi üzerinden hizmete açılan soyağacı sorgulama işlemini çok kısa bir sürede milyonlarca kişi yaptı. Hala yaşanan büyük yoğunluk nedeniyle turkiye.gov.tr adresine giren bazı kullanıcılar ara ara erişim sağlamakta güçlük çekiyor. Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'nün yaptığı ''kota sınırı gelecek'' açıklamasının ardından yeniden hizmete açılan alt üst soyağacı sorgulama için 8 milyonu aşkın kayıt oluşturuldu. İçişleri Bakanlığı, sosyal medya hesabından bu rakamı açıkladı. E Devlet giriş ile soy ağacı sorgulama işlemini yapmak isteyenler bu başlık altından sisteme anında ulaşabilirler.

SOYAĞACI BİLGİLERİNİZİ SAKIN PAYLAŞMAYIN!

Geçtiğimiz günlerde yeniden hizmete açılan alt üst soy ağacı sorgulama sisteminde hala büyük yoğunluk yaşanıyor. Bazı vatandaşlar ise soyağacı bilgilerini tamamen açık bi şekilde sosyal medya hesaplarında paylaşmaya başladı. Bankalar yaptıkları uyarılarda hiç kimseyle anne kızlık soyadınızı paylaşmamanız için uyarı üstüne uyarı yaparken vatandaşların soyağacı bilgilerini açık bir şekilde sosyal medyada paylaşması kişisel veri güvenlikleri için tehlike oluşturuyor. Güvenliğiniz için soyağacı bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.

SOYAĞACI SORGULA


ŞEHİT LİSTESİ SORGULA

''SOYAĞACINI DAHA İLERİ TARİHLERE GÖTÜRMENİZ MÜMKÜN''

Aile tarihini araştıran ve 1300'lü yıllara kadarki kayıtlara ulaşan Kayserili Araştırmacı Hayri Şişlioğlu, daha geri tarihlere kadar soyağacı bilgisine ulaşılabileceğini söyledi.
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından bir hafta önce e-devlet üzerinde hizmete açılan 'alt-üst soy bilgisi sorgulama' hizmeti vatandaşlar tarafından oldukça rağbet gördü, hatta defalarca sistem kilitlendi. Vatandaşlar şimdi, bu yolla ancak 1800'lü yılların başına kadar ulaşabildikleri soy bilgisini daha gerilere nasıl götürebileceğini merak ediyor. 'Dün Gibi Edebali Hazretlerinin Kayseri'deki İzleri' kitabının yazarı Kayserili Araştırmacı Hayri Şişlioğlu, kitabında vatandaşların bu merakını giderecek tekniklere de yer veriyor.

Tapu kayıtları ve şer'iyye sicilleri önemli

Aile tarihini merak ederek çıktığı bu yolda araştırmalarının 10 yıldır sürdüğünü belirten Şişlioğlu, soy izini 1300'lü yıllara kadar sürebilmesinin yanı sıra, Şeyh Edebali'nin Kayseri bağlantısını ortaya çıkardığını ve Edebali'nin büyük dedesinin Abdülkadir Geylani olduğu bilgisine ulaştığını da söyledi. Şişlioğlu, e-devletin verdiği bilgilerden daha ötesine gitmek isteyen vatandaşlara şu önerilerde bulundu:

"Türkiye'de ilk resmî nüfus sayımı 1904 yılında yapılmaya başladı. E-devlette bu tarih itibariyle hayatta olan büyüğünüz ne zaman dünyaya gelmişse o yıllara kadar gidebiliyorsunuz. Örneğin dedeniz 1904 yılında 80 yaşındaysa, e- devletteki nüfus kayıtlarında 1840'lı yıllara kadar ulaşabileceksiniz. Ancak insanlar istiyorlar ki bu yıllardan daha önceye de gidebilelim. Daha önceye gidebilirler, bunun için de tapu kayıtlarına girmeleri gerekiyor. Çünkü Osmanlı tapu kayıtları ortalama 1850'lerden itibaren tutulmuştur.

Dolayısıyla bu vesileyle iki kuşak daha önceki büyüklerini ortaya koyma imkanları doğuyor. Bunun için de tapu kurumlarına müracaat edecekler. 1985 yılından itibaren Özal döneminde insanların devlet arşivlerinden araştırma yapmasına izin verilmiş; bu çerçevede dilekçe ile müracaat edildiğinde tapu kurumları da kendilerine yardımcı olabilecektir.

Ondan daha gerisine gitmek isterlerse de, hemen hemen her şehrin eski mahkeme kayıtları yani şer'iyye sicilleri tutulmuş, bunları araştırmaları gerekiyor. Örneğin, Kayserininki yakın tarihe kadar Ankara Milli Kütüphane'de idi, daha sonra Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğüne geçti.

Ben araştırmalarımı Milli Kütüphane'de yaptım. Eğer bir ipucu yakalanırsa çok daha geriye gitmek de mümkün olabilmektedir. Ancak bu yolda sabırlı olmaları gerektiğini bilmelidirler."

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 18 Şubat 2018 05:04

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar E-postası

Başlık *

 
Önizle 0 Düzeltmeler Kaydedildi
Paylaş: