Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

[Sabit] Huawei Nedir ?

#Oguz
(@oguz)
Saygın Üye

1980’lerde Çin hükümeti ülkenin telekomünikasyon altyapısını ve telefon santrallerini modernize etmeye karar verdi. Çeşitli Çin araştırma grupları, genellikle yabancı şirketlerle ortak girişimler kurarak yeni teknolojiyi elde etmeye ve kendilerini geliştirmeye çabaladı.

Huawei’yi kim kurdu, Ne zaman kuruldu?

Orduda bir subay ve mühendislik bölümünün eski bir yöneticisi olan Ren Zhengfei, 1987’de Shenzhen‘de Huawei‘yi kurdu. Ren, yabancı şirketlerden teknoloji transferler etmek yerine, switch üretmek için yerel araştırma ve geliştirme üzerine yoğunlaştı. Çin’in tüm telekomünikasyon teknolojilerinin yurtdışından ithal edildiği bir dönemde Ren, yabancı rakiplerle rekabet edebilecek bir yerli telekomünikasyon şirketi kurmayı hedeflemişti.

Kuruluşu

Şirket, 21.000 Renminbi (Çin para birimi) sermayeyle kuruldu. İlk birkaç yıl boyunca şirketin iş modeli, Hong Kong’dan ithal ettipi PBX santralleri satmaktı. Bu arada, kendi teknolojilerini üretmek için araştırma ve geliştirme ağırlıklı yatırımlar yapıyordu. 1990 yılına gelindiğinde, şirket yaklaşık 500 Ar-Ge personeli çalıştırıyordu. 

Otellere ve küçük işletmelere kendi PBX santrallerini satmaya başlamıştı.

Şirketin ilk büyük atılımı, C & C08 program kontrollü telefon switchini piyasaya sürdüğü 1993 yılında geldi. Başlangıçta hizmete ve kişiselleştirilebilirliğe vurgu yaparak, küçük şehirlerde ve kırsal alanlarda ürünü pazarladı. 

Şirket bu sayede ciddi bir pazar payı kazanmış ve büyüklerin girmişti. Ayrıca, yerel kurumlarla ortaklık ilişkileri geliştirerek, Huawei ürünlerini kullanmaları karşılığında “temettü” sağlayacaktı. Bu yöntem “yolsuzluğa eğilimli, alışılmışın dışında” olarak görülüyor ancak yasa dışı olmaması nedeniyle kabul edilebilir bulunuyordu.

1994 yılında kurucusu Ren Zhengfei (1944 d), Parti Genel Sekreteri Jiang Zemin ile görüşerek “Anahtarlama teçhizatı teknolojisinin uluslararası güvenlikle ilişkili olduğunu ve kendi anahtarlama ekipmanına sahip olmayan bir ulusun kendi ordusundan yoksun bir ulus olduğunu” söyleyerek, Huawei, iş hacmi olarak küçük fakat ilişkiler açısından büyük olarak tanımlanan Çin Ordusu için ilk ulusal telekomünikasyon ağını kurmak için önemli bir sözleşme imzaladı.

Şirketin bir diğer büyük dönüm noktası Pekin hükümetinin yerli telekomünikasyon üreticilerini destekleme ve yabancı rakiplere erişimi kısıtlamak gibi net bir politika izlediği 1996’da geldi. Huawei hem hükümet hem de ordu tarafından ulusal bir partner ilan edildi ve yeni araştırma ve geliştirme ofisleri kurmaya başladı.

Huawei Ne demek, Anlamı Nedir?

Huawei kelimesi çince de çiçekbaşarı ve ihtişam anlamlarını içeren bir harften türetilmiştir. Çiçek sembolü logoda belirtilmiştir. Diğer anlamlara ise başardıkları işle vurgu yapmaktadır. Huawei kelimenin tam anlamıyla “Çin Başarısı” anlamına gelmektedir.

Çalışanlar ve Sahipleri kim

Huawei, 2012 yılı itibariyle, Ericsson‘u geçerek dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon cihazı üreticisi konumuna gelmiştir. Şirketin 2015 yılı verilerine göre dünya üzerinde 170.000’den fazla çalışanı vardır ve bunların 76.000’i AR-GE (Araştırma & Geliştirme) alanında çalışmaktadır. Huawei’de çalışanlar aynı zamanda şirketin ortaklarıdır ve çalışanların şirket hisselerinde payları vardır.

Ren Zhengfei, şirketin doğrudan yüzde 1,42 payını elinde tutmaktadır. Geri kalan hisseler Shenzhen Huawei Investment Holding Co.’ya aittir. Şirketi çalışanların oluşturduğu sendika komitesi yönetmektedir.

Başarıları

Huawei, çeşitli ülkelerde toplam 21 tane AR-GE enstitüsüne sahiptir. Bunlar; Çin Halk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada,Birleşik Krallık, Pakistan, Fransa, Belçika, Almanya, Kolombiya, İsveç, İrlanda, Hindistan,Rusya ve Türkiye‘dedir. 2013 yılında AR-GE alanındaki 5 milyar $ olan yatırımını 2014’te 6.4 milyar $’a yükseltmiştir.

Firmanın 2014’teki karı 34.2 milyar CNY’dir (15.4 milyar ₺). Halen 140’tan fazla ülkeye hizmet verip dünyanın en büyük 50 telekomünikasyon operatörünün 45’inin sahibidir.

Son dönemlerde mobil alanda faaliyet gösteren şirketin Ericsson ve Motorola ile ortaklık anlaşmaları vardır. Huawei akıllı telefonlar Huawei’nin Guangzhou merkezinde üretilir ve dünyaya ihraç edilir. Ayrıca Türk Telekom‘un resmi modem sağlayıcısıdır. Vodafone‘un global çapta ve Türkiye’de de satışta olan 3G modemleri, Huawei markasına sahiptir. Usb Stick ya da Wireless modemden Node B’ye kadar birçok teknolojik ürünü bu firma üretmektedir.

http://www.ilkkimbuldu.com/huawei-kimin-sahibi-kim-kurdu/)

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 16 Ekim 2018 19:48
Paylaş: