#BunlarıBiliyorMuyd...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
#BunlarıBiliyorMuydunuz?

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,030 Görüntüleme
Karayel
(@karayel)
Gönderiler: 102
Saygın Üye
Konuyu başlatan
 

Ambulans Yazısı Neden Ters Yazılır?
Dikiz aynasından arkadaki bir yazıya bakıldığında yazı ters okunur. Bu sebeple Ambulanslarda ön tarafta yazılan yazı ters yazılmıştır. Böylece öndeki sürücü yazıyı düzgün ve hızlı bir şekilde okuyarak ambulansa geçiş üstünlüğünü sağlayacaktır.Bu yüzden ambulans yazısı ters yazılır.

Gaz Hakkında İlginç Bilgiler
Gaz, bazı sebeplerle vücuda hapsolmuş gazlardan kaynaklanır. Hapsedilen bu gaz, yiyip içerken yutulan hava, kandan bağırsaklara sızan gaz ya da bağırsaklarda oluşan kimyasal tepkimelerin ortaya çıkardığı gaz olabilir. 

Tipik bir gazın %59'u nitrojen, %21'i hidrojen, %9'u karbondiyoksit, %7'si ****n ve yalnızca %4'ü oksijendir. 

Gaz sesi aslında gazın hapsolduğu yerden kurtulmasıyla, rektumda yani kalın bağırsağın son kısmında yarattığı titreşimdir. Böyle anlatıldığında işin içinde hiç koku yok gibi gelebilir tabi. Bu sesin yüksekliği ise gazın üstündeki basınca ve vücuttaki büzücü kasların gücüne göre değişebilir.

2. Gaz Neden Kötü Kokar?
Beslenmeniz sülfür yönünden ne kadar zenginse, osuruğunuz o kadar berbat kokar. Gazlı içeçekler, yumurta, peynir, fasulye ve lahana gibi besinler diğerlerinden daha fazla sülfür içerir. Kısacası bunları tükettiğinizde, gazımızın yan komşunuza ulaşması şaşırılacak bir şey değildir.

3. Günde Ortalama 14 Gaz
Bir insan günde ortalama yarım litre gaz çıkartır ve her ne kadar kabul etmeseler de erkeklerle aynı sıklıkta gaz çıkaran kadınlar da bu ortalamanın içindedir. Hatta, aynı besinleri tüketen kadın ve erkeklerin üstünde yapılan bir çalışma, kadınların erkeklerden daha yoğun ve güçlü gaza sahip olmaya yatkınlıklarını kanıtlamıştır.

Buna şaşırmasak da, garip bir gerçek var ki; o da bir insanın 6 yıl 9 ay durmadan gaz çıkartarak bir atom bombasıyla aynı miktarda enerji üretebileceğidir.

4. Önce Sesi Duyulur Ardından Kokusu
Gaz farklı hızlarla yayılabilir ama onu kaçırdığınız ilk 10-15 saniye kokusunu alamazsınız. Çünkü bu koku, burnunuzun direğini sızlatmak için biraz zamana ihtiyaç duyar.

5. Gaz Tutmak Sağlığa Zararlı Olabilir
Doktorlar, gaz tutmanın sağlığa zararlı olup olmadığı konusunda henüz anlaşmaya varmış değiller. Bazı uzmanlara göre, osurmak sindirim sisteminin doğal bir parçasıdır ve bu nedenle onu engellemek zararlı değildir. Diğerleri için ise, gazı engellemek en iyi ihtimalle, gaz zehirlenmelerine, şişkinliklere ve rahatsız edici bazı semptomlara sebep olabilir. En kötü ihtimalle, gazı baskılayıp önlemek hemoroid ve bağırsak şişkinlikleri ile sonuçlanabilir.

6. Gaz Bazı Kültürlerde Büyütülecek Bir Şey Değil

 
Gönderildi : 18 Mayıs 2017 18:29
Paylaş: