C# (C Sharp) String to Int

XCoDeX

Üye
Katılım
28 Kasım 2017
Mesajlar
359
Tepkime puanı
8
Puanları
19
mhf80xs.jpg

C# programlama dilinde bir string değeri bir integer'a (int) dönüştürmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ancak, dönüşüm yapmadan önce string'in geçerli bir sayısal değeri içerdiğinden emin olmanız önemlidir. Bu olayı sağlamanın çeşitli yolları:

int.Parse() Metodu: Bu yöntem, bir string'i bir integer'a dönüştürmek için kullanılır. Ancak, geçersiz bir string değeri dönüştürülmeye çalışılırsa bir hata oluşur.
C#:
string strSayi = "123";
int sayi = int.Parse(strSayi);

int.TryParse() Metodu:Bu yöntem, bir string'i bir integer'a dönüştürmek için kullanılır, ancak dönüşüm başarısız olursa bir hata oluşturmak yerine başarılı olup olmadığını belirten bir bool değer döndürür.
C#:
string strSayi = "123";
int sayi;
bool basarili = int.TryParse(strSayi, out sayi);
if (basarili)
{
    // Dönüşüm başarılı
}
else
{
    // Dönüşüm başarısız
}

Convert.ToInt32() Metodu:Bu yöntem, bir string'i bir integer'a dönüştürmek için kullanılabilir ve int.Parse() yöntemi gibi çalışır. Ancak, Convert.ToInt32() null bir string'i 0 olarak döndürür ve geçersiz bir string değeri bir hata oluşturur.
C#:
string strSayi = "123";
int sayi = Convert.ToInt32(strSayi);

Bu yöntemlerin her biri, bir string değerini bir integer'a dönüştürmek için kullanılabilir. Hangi yöntemi tercih edeceğiniz, kodunuzun gereksinimlerine ve durumuna bağlı olacaktır. Sorunuz olursa yorum olarak belirtin, çözelim..


İyi forumlar.. :)
 

Benzer konular

Üst
AdBlock tespit edildi!

Anlıyoruz, ama..

Sitemizin devamlılığı için reklam gelirlerine ihtiyacımız var. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakın veya sitemizi beyaz listeye ekleyin. Teşekkürler!.. Gezegen Forum yönetimi.

AdBlock'u devre dışı bıraktım.