Yağlar vücudumuzda ...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Yağlar vücudumuzda nerede depolanır ? Neden depolanır ?

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
2,387 Görüntüleme
murat3547
(@murat3547)
Gönderiler: 139
Saygın Üye
Konuyu başlatan
 

Karbonhidrat, Protein ve Yağ Neden Emilir ve Nerede Saklanır ?

İnsan vücudu her geçen gün sistem boyunca gerçekleşecek kimyasal ve biyolojik reaksiyonlardan dolayı milyonlarca enerjiye ihtiyacı var.Bu enerji bizim tükettiğimiz besinlerden gelmektedir . Gıda , besin ve su , bu enerji döngüsünün çalışmasında ki en büyük etkenlerdir . Enerji bittiğinde öncelikle Karbonhidrat harcanır , daha sonra protein ve en son da yağ kullanılır. Yağın kullanılması çok zararlıdır . Bu yüzden kişi enerjisinin bittiğini fark ettiğinde yenilemek amacıyla besin, su, gıda tüketmelidir.

Karbonhidrat vücut için en önemli enerji kaynağıdır.Biz yemek yediğimiz yenilen yemek glikoza dönüşür ve enerji olarak kullanılır.

Protein mide ve ince bağırsak, daha sonra hücre oluşumu ve onarım dahil kullandığı çeşitli için vücutta hücrelerin karaciğer yoluyla dağıtılan amino asitlere ayrılmıştır.

Yağ Neden Depolanır ?
Vücutta yağ depolanması önemli bir savunma mekanizmasıdır.İnsan vücut mekanizmesi ilk insandan beri değişmemiştir.Aşırı tüketim ve obozite dışında, aç kalındığında vücut önce içinde kalan suyu daha sonrada yağı tüketmeye başlar. Su yaklaşık vücutta 5-10 kg arasındadır . 5-10 Kg suyu vermek için insan yaklaşık 2-5 gün arasında aç kalabilir. Vücut yağları olmasaydı direk Protein-Karbonhidrat tüketilirdi ve insan yaşamı son bulurdu. Bu yüzden yağlar engeller ve vücutte savunmayı sağlar.Taş devrinde insanlar ava çıktıklarından 2 gün sonra çıkarlarmış . Bunun sebebi aç kalmamalarından ya da tok olduklarından değil vücudu dengede tutmayı amaçlamışlar. Vücut yağı olmasaydı eğer bu insanlar 2 gün aç kalamazlardı. Yağ başta savunma, daha sonra da gereksinimde enerjide kullanılır.

İyi Forumlar...

 
Gönderildi : 25 Kasım 2016 23:44
Paylaş: