Broken Age: Act 1 İ...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Broken Age: Act 1 İnceleme

2 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,128 Görüntüleme
(@oguz)
Gönderiler: 497
Asil Üye
Konuyu başlatan
 

Broken Age: Act 1 İnceleme

Okumakta olduğunuz incelemeyi çok farklı duygularla yazıyorum. Çünkü karşımda Monkey Island ve Grim Fandango gibi oyun algılayışımı değiştiren şaheserlere imza atan Tim Schafer’ın yeni adventure oyunu duruyor.

Kickstarter’ın başlangıcında kendisini gösteren Broken Age birçok kişinin hayallerini süsleyen bir oyundu aslında. Broken Age’in ortaya çıkmasıyla bir sürü insan o eski adventure oyunlarını andı ve geri dönüş hayallerinin gerçek olacağını umdu. İşte bu sebeple Broken Age, Kickstarter’da rekorlar kırdı. İnsanların düşüncülerine tercüman oldu. Ve bu oyun, projeye Kickstar’dan destek olanlar için sonunda çıkışını yaptı.

İki Ayrı Dünya, İki Ayrı Karakter

Broken Age, tek ana karaktere odaklanan bir adventure oyunu değil. Oyunda iki adet baş karakterimiz var. Shay ve Vella ismindeki karakterlerimizin ikisinin de bulunduğu ortamlar oldukça ilginç. Shay, bir uzay gemisinin kaptanı. Ancak kaptanı dediğime bakmayın, aslında kölesi demek daha doğru olur. Gemideki tek insan olan Shay’in iki adet yapay zeka aile üyesi var. Özellikle annesi oldukça tutucu. Bilgisayar olduğuna aldanmayın, kendisi tam anlamıyla oğluna yapışık ve başına hiçbir şey gelmesine izin vermiyor. Zaten bunu oğluna verdiği ciddi mi ciddi görevlerden de anlayacaksınız. Son olarak hikayenin Shay’in bir şeylerin farkına varıp harekete geçmesini konu aldığını söyleyerek, erkek ana karakterimizin hikayesini daha fazla açık etmeden konuyu kapatıyorum.

Vella’nın hikayesindeyse Shay’in hikayesindeki bilim/kurgu etkisinden ziyade fantastik bir ortam etrafa hakim. Devasa yaratıklar, bulutlar üstündeki insanlar gibi hayal gücü ürünlerinden bolca bulunuyor. Buna paralel olarak karakterlerimizin hikayesi de oldukça enteresan. Olay çoğunlukla Mog Chotra adı verilen devasa yaratık etrafından dönüyor. Bu yaratık her şehre teker teker ziyaret yapan ve kendisine kurban adanmadığı takdirde o şehri yok eden bir tip. İstediği kurbanlarsa genç yaştaki kızlar ve bu seferki listede Vella da bulunuyor. Ancak işin enteresan olan kısmı herkesin Mog Chotra’yı kabullenmiş ve seviyor olması. Yaratığı zalimce bulan ender kişilerden biri de Vella. Hikayemiz de Vella’nın Mog Chotra’yı öldürmeye çalışmasını konu alıyor.

Hikayelerin her ikisi de içinde başkaldırış barındırdığı için oyuncuya ana karakterleri sevdirmeyi rahatlıkla başarıyor. Fakat bunu sadece hikayeyle değil, diyaloglarla da başarıyor. Oyunun bu kısmında Tim Schafer’ın parmağının olduğunu kolaylıkla hissedeceksiniz. Gerektiği yerde komik olmayı, gerektiği yerde de evrenin arka planını en az cümleyle ve oyuncuyu sıkmayacak bir şekilde aktarmayı başaran adventure oyunu çok yoktur. Broken Age’in bunu başarması da kesinlikle Schafer’ın sayesinde.

 
Gönderildi : 23 Ağustos 2016 05:41
(@oguz)
Gönderiler: 497
Asil Üye
Konuyu başlatan
 

+++++

 
Gönderildi : 10 Ekim 2018 12:56
Paylaş:

❕Site tanıtımınızı farklı bir sitede de tanıtmak isterseniz buraya tıklayın.❕