Call of Duty: Ghost...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Call of Duty: Ghosts İnceleme

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
926 Görüntüleme
#Oguz
(@oguz)
Gönderiler: 497
Asil Üye
Konuyu başlatan
 

Call of Duty: Ghosts İnceleme

[video=youtube]

Kimi oyunculara multiplayer’ı ile bağımlılık yapan, kimileri tarafındansa artık oyun dünyasının kara yüzü olarak tanımlanan Call of Duty serisinin yeni oyunuyla karşınızdayız bu sefer. Call of Duty 4: Modern Warfare’dan beri modern zamana geçiş yapan seri, Treyarch’ın çıkardığı iki oyun (World at War ve Black Ops) dışında geçmişe hiç dönmedi. Oyun dünyasında tekrardan başka bir işe yaramayan 2. Dünya Savaşı oyunlarına son veren ve yeni bir akım başlatan CoD4 askerlik oyunlarına devrim yaşattı diyebiliriz. Ancak Call of Duty’nin kendi başlattığı devrimde çıkmaza giren bir seri olduğunu birçok oyuncu kabul etmiş durumda. Geliştiricilerin kendisi de bunu anlamış olacak ki Black Ops 2’de Treyarch geleceğe gitmeyi tercih etti. Infinity Ward da aynı sorunu zaman değiştirmek yerine Modern Warfare serisinden kurtulup Ghosts’a başlayarak buldu.

Öncelikle bu incelemenin oyunun sadece hikaye modu için yapıldığını belirteyim. Puanlaması da dahil olmak üzere okuyacaklarınız tamamen oyunun hikaye moduna dayanıyor. Multiplayer modu için önümüzdeki günlerde ayrı bir inceleme gerçekleştireceğiz.
Oyunun isminde ‘Ghost’ kelimesi olunca Modern Warfare serisinin popüler karakterinin bu oyunla birlikte geri dönüp dönmeyeceğini merak edenler olmuştu. Yapımcılar daha önce açıklasa da ben yine de tekrarlayayım. Call of Duty: Ghosts, Modern Warfare serisinden farklı bir evrende geçiyor, dolayısıyla Modern Warfare’daki karakterleri görmemiz mümkün değil. Peki oyundaki yeni karakterler Modern Warfare’ı aratıyor mu derseniz cevabım evet olurdu. Modern Warfare’ın karakterleri ustaca yazılıp çizilmiş değildi ama yine de kendinizi o karakterlerin yerine koyabiliyor ve onlar için üzülebiliyordunuz. Ghosts’ta ise benim için böyle bir durum söz konusu olmadı. Alıştığımız karakterlerin dışına çıkılmaması, ana karakterimiz Logan’ın ağzını açmaması sorunun temel sebeplerinden ikisi. Bunların üstüne artık askerlik oyunlarında klişeleşmiş süper kötü karakter de eklenince olay daha da kötü hale geliyor.
Her ne kadar karakterleri olumsuz anlamda eleştirmiş olsam da hikaye durumu biraz toparlıyor. Tabii ki bunu CoD: Ghosts’u The Last of Us ve BioShock Infinite gibi oyunlarla karşılaştırmadan söylüyorum. Oyunun senaryosu temel olarak Logan ve Hersh kardeşlerin Ghosts takımına katılması ve kendini tüm Ghosts ekibini öldürmeye odaklamış olan Rorke adlı şahsı öldürmek üzerine dayanıyor. Bol bol sürprizlerle karşılaşacağınız hikaye sizi çok şaşırtmasa da merak duygunuzu tetikliyor ve hikayeye olan ilginizi ayakta tutuyor. Karakterleri vasatın altında olsa da Call of Duty: Ghosts hikaye bakımından ortalama üstü bir başarı ortaya koymuş.

 
Gönderildi : 23 Ağustos 2016 05:37
Paylaş: