Gran Turismo 6 İnce...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Gran Turismo 6 İnceleme

2 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,247 Görüntüleme
#Oguz
(@oguz)
Gönderiler: 497
Asil Üye
Konuyu başlatan
 

Gran Turismo 6 İnceleme

Bir Hayalin Peşinde Geçen 15 Yıl
Bir adam hem profesyonel yarış sürücüsü hem de Polyphony Digital gibi bir şirketin CEO'su olursa ortaya Gran Turismo gibi bir araba yarış oyununun çıkması kaçınılmazdır. Kazunori Yamauchi'yi hayatını yarışlara ve oyunlara yani bunları tek kalemde söylemek gerekirse yarış oyunlarına adamış biri olarak çoktan tarihe geçti. Bu adamın hayali sayesinde milyonlarca araba tutkunu yarış severin oyun oynamaya başladığını düşünmek yanlış olmayacaktır.
Gran Turismo sahneye ilk olarak 1998 yılında çıktı. Nitekim bu sene 15. yılını kutluyor. Playstation için özel olarak geliştirilen bu yarış oyunu şimdiye kadar 70 milyondan fazla sattı. Playstation, Playstation 2, Playstation 3 ve Playstation Portable için birbirinden farklı sürümleri yapılan Gran Turismo, yarış oyun dünyasında arcade ve simülasyon arasındaki çizginin hep simülasyon tarafında olmayı tercih etti.

Geçtiğimiz aylarda düzenlenen Gran Turismo'nun 15. doğum gününde GT6'nın duyurulmasını bekliyorduk. Fakat Playstation 4 kapıya dayanmışken oyunun Playstation 3 için ve hatta sadece PS3 için geliştiriliyor oluşu bizleri gerçekten şaşırtmıştı. Sony'nin yaptığı stratejik bu hamlenin doğru olup olmadığını stratejik olarak tartışmak bizim işimiz değil. Konumuz, eğer siz de kabul ederseniz: "Gran Turismo 6 İncelemesi" olacak.
İlk olarak Gran Turismo 6'yı neye göre değerlendirmek gerektiği sorusuna bir cevap arayalım. GT6 söylediğim gibi sadece PS3 için çıkarılıyor. Yani oyun üzerinde istedikleri kadar uğraşsınlar 6 sene önce yapılmış bir kaba sığdırmak zorundalar. Dolayısı ile bu nesil dediğimiz (PS3 ve Xbox 360) oyun konsolları için bir değerlendirme yapmak en doğrusu olacaktır. Çünkü bilgisayar tarafına çıksaydı eminim kabına sığmaz bir oyun olacaktı. Need for Speed gibi tamamen arcade bir yarış ile karşılaştırmak mantıksız olabilir. Fakat verdiği keyif açısından belki puanlanabilir. Ama zevkler ve renkler tartışılmayacaktır. Yakın zamanda çıkan Grid 2 oynanış fizikleri ile iyi olsa da kokpit kamerasını oyundan söküp atması yüzünden ağır bir yara aldığını düşünüyorum. Rakip konsol tarafındaki karşılığı ve ezeli rakibi bu nesile çıkmak yerine Forza 5 olarak Xbox One'a çıktığı için karşılaştırma yapmak abesle iştigal olacaktır. Kısacası: "Ne kadar ekmek o kadar köfte..." diyebiliriz ve GT6'nın en büyük rakibinin kendi kardeşi olan GT5 olduğunu söylemek hiç ama hiç yanlış olmayacaktır.

 
Gönderildi : 23 Ağustos 2016 05:39
#Oguz
(@oguz)
Gönderiler: 497
Asil Üye
Konuyu başlatan
 

+++++

 
Gönderildi : 10 Ekim 2018 12:56
Paylaş: